Jak skutecznie leczyć uzależnienie od kropli do nosa?

Brak wiedzy jest często największym problemem związanym z uzależnieniem od kropli do nosa. Jak leczyć ten niecodzienny, groźny dla zdrowia nałóg?

Jakie są przyczyny uzależnienia od kropli do nosa?

Uzależnienie od kompulsywnego przyjmowania kropli do nosa jest niecodziennym, jednakże bardzo groźnym uzależnieniem o podłożu psychicznym i fizycznym. Ośrodki leczenia uzależnień weryfikują to zaburzenie jako przejawiający się rozwój tolerancji na substancje czynne zawarte w kroplach. Istota tego zjawiska polega na konieczności stałego zwiększania dawek leku w celu uzyskania efektu terapeutycznego. Przy regularnej stymulacji zewnętrznej ciało odpręża się, zwiększa się wydzielanie endorfin. Układ dopaminowy zostaje pobudzony do działania, organizm powoli staje się niewolnikiem leków w postaci kropli do nosa. Innymi słowy, aby odczuć ulgę, pacjent zamiast 1-2 kropel musi napełnić nos w dawkach kilkakrotnie większych niż zalecane przez lekarzy. Z biegiem czasu dochodzi do momentu, w którym ani zwiększenie dawki, ani nawet zmiana kropli na inne nie pomaga. Naczynia krwionośne nie zwężają się tak, jak powinny. Zaczyna dochodzić do przekrwień błony śluzowej nosa i wysuszenia. Wymagany jest wtedy natychmiastowy odwyk lekowy.

Jakie są objawy uzależnienia od kropli do nosa?

Jak skutecznie leczyć uzależnienie od kropli do nosa?Głównym objawem rozwoju uzależnienia od kropli do nosa jest wzrost częstotliwości przyjmowania leku w ciągu dnia. Jednocześnie dochodzi do szybkiego, niemal natychmiastowego przekrwienia błon śluzowych nosa. Aby przywrócić normalne oddychanie przez nos, osoba uzależniona musi coraz częściej sięgać po krople do nosa. Ponadto pacjent może odczuwać nieprzyjemne swędzenie i pieczenie w nosie, uciskający ból głowy, a nawet niestabilność emocjonalną. Odczuwany jest także ogólny dyskomfort, utrata węchu i chroniczny ból gardła. Pojawia się także katar, kaszel i kichanie. Objawy tego typu często są mylone z przeziębieniem, przez co osoba uzależniona stosuje coraz więcej kropli do nosa.
Ekstremalny stopień uzależnienia, który wymaga prywatnego leczenia odwykowego, może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Pojawiający się nieżyt nosa spowodowany chemicznym uszkodzeniem błony śluzowej nozdrzy może nieść ogromne skutki dla zdrowia organizmu. W efekcie naczynia krwionośne przestają reagować na krople, zmniejsza się ich skuteczność. W celu łagodzenia przekrwienia błony śluzowej i bólu pacjent stosuje coraz częściej duże ilości kropli.

Jak leczyć uzależnienie od kropli do nosa?

Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od kropli do nosa jest całkowite zaprzestanie ich przyjmowania. Pacjent musi zdać sobie sprawę i zaakceptować fakt, że uzależnił się od przyjmowania tak „mało szkodliwego” lekarstwa. Leczenie uzależnień od leków jak krople do nosa wymaga natychmiastowej konsultacji ze specjalistą. W tym przypadku będzie to otolaryngolog. Lekarz przeprowadzi rozmowę z pacjentem, przeprowadzi niezbędną diagnostykę, zbierze dane i postawi diagnozę. Jeśli obawy dotyczące rozwoju uzależnienia zostaną potwierdzone, lekarz powinien wybrać właściwą terapię. W leczeniu uzależnienia od leków, w zależności od poziomu uzależnienia, stosuje się terapie odwykowe, fizjoterapeutyczne lub chirurgiczne.

Jak wygląda eliminacja uzależnienia lekami?

Aby wyeliminować uzależnienie od kropli do nosa, konieczne jest całkowite wykluczenie tychże leków z życia osoby uzależnionej. Prywatne leczenie odwykowe zazwyczaj pozwala na stosowanie kropli hormonalnych zawierających substancje ułatwiające oddychanie bez niepożądanych efektów ubocznych. Środki te łagodzą stany zapalne i obrzęki przewodów nosowych. Eliminują także nieprzyjemne objawy stosowania kropli do nosa i poprawiają stan błony śluzowej.

Jak wygląda interwencja chirurgiczna w trakcie uzależnienia?

W przypadkach, gdy leczenie postępującego nałogu od kropli do nosa jest nieskuteczne, konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna. Terapie uzależnień stosują tę metodę w ostateczności tylko wtedy, gdy wyzdrowienie pacjenta bez ingerencji chirurga jest niemożliwe. Główną przyczyną pogorszenia stanu pacjenta w przypadku uzależnienia od kropli nosowych jest rozwój obrzęku i zmniejszenie światła przewodu nosowego. Wszystkie interwencje chirurgicznie w trakcie leczenia uzależnienia mają na celu najszybszy powrót pacjenta do zdrowia. Do tego typu zabiegów chirurgicznych zalicza się odkażanie błon śluzowych, czy zastosowanie fal radiowych. Leczenie operacyjne po wstępnym znieczuleniu miejscowym wprowadza do przewodu nosowego urządzenia normujące obrzęk śluzówki nosa. Poprawne oddychanie przez nos wraca do normy po kilkudziesięciu minutach po zabiegu.

Jak wygląda leczenie w specjalnych ośrodkach?

Większość kropli do nosa zwęża naczynia krwionośne przez zawarte w nich substancje chemiczne. Najczęściej są one strukturalnymi analogami hormonu adrenaliny. W sytuacjach stresowych powodują wzrost ciśnienia krwi, przyśpieszenie akcji serca, obkurczenie naczyń krwionośnych. Przez takie działanie, krople do nosa są szczególnie niebezpiecznym środkiem w rękach osoby nadużywającej lekarstwa. W takich przypadkach zalecane jest jak najszybsze udanie się do ośrodków leczenia uzależnień od leków.

Odstawienie kropli do nosa może być nagłe lub stopniowe. Z tego względu ośrodki leczenia uzależnień polecają swoje oferty, polegające na pomocy osobie uzależnionej. W przeciągu pierwszych dwóch tygodni po zaprzestaniu stosowania kropli do nosa organizm może intensywnie reagować na brak lekarstwa. Ośrodki terapeutyczne mają na celu przy odpowiedniej kuracji zmniejszyć negatywne skutki odstawienia kropli do nosa, przynosząc tym samym ulgę pacjentowi.