Nie da się ukryć, że chusty do noszenia dzieci cieszą się coraz większą popularnością. Jest to rozwiązanie, które jest stosunkowo wygodne i niesie ze sobą wiele zalet. Jakie rodzaje chust dla niemowląt możemy wyróżnić? Od kiedy możliwe jest noszenie dziecka w chuście? Czy dziecko w chuście jest w pełni bezpieczne? Jakie zalety noszenia dziecka możemy wyróżnić? W jaki sposób zakładać chusty do noszenia dzieci? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Jakie rodzaje chust dla niemowląt możemy wyróżnić?
Nie da się ukryć, że wybór chusty tkanej do noszenia dzieci nie należy do najłatwiejszych. Jest to szczególnie trudne dla rodziców, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z tego typu przedmiotami. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w sklepach znaleźć możemy następujące rodzaje chust: elastyczne, kółkowe i tkane. Różnią się one przede wszystkim tym, jaki rodzaj materiału jest wykorzystany podczas produkcji, a także jaki jest sposób ich zakładania. Oczywiście nie wszystkie nadają się dla dzieci niezależnie od wieku. W praktyce rodzice sami muszą się zdecydować na najbardziej optymalne rozwiązanie.
Od kiedy możliwe jest noszenie dziecka w chuście?
Wiele osób zastanawia się, od jakiego wieku chusta dla niemowlaka wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Otóż powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wcześniej wspomniane chusty nadają się dla naszych pociech już od pierwszych dni życia. Okazuje się, że noworodki, które nie są w stanie utrzymać ciężaru swojej główki, powinny być noszone właśnie w wiązanej chuście. Najbardziej optymalna wydaje się być pozycja, w której brzuszek dziecka przylega do mamy. Jest to pozycja bardzo podobna do kangurowania. Dlaczego specjaliści zalecają takie rozwiązanie? Przede wszystkim nóżki dzieci są lekko odwiedzione, a także zachowują naturalne ugięcie. W konsekwencji jesteśmy w stanie ochronić dziecko przed dysplazją stawów biodrowych. Bardzo istotna jest kwestia tego, że noworodki nie powinny być noszone w chuście zbyt długo, bowiem na to zły wpływ na ich rozwój – warto mieć to na uwadze. Podsumowując – chusty dla noworodka mogą być noszone już od pierwszych dni życia. Warto też mieć na uwadze nosidełka dla noworodka.
Czy dziecko w chuście jest w pełni bezpieczne?
Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa noszenia dziecka w chuście? Z pewnością jest to kwestia, która w wielu przypadkach może być bardzo zastanawiająca. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z tym przedmiotem, może mieć wątpliwości. Czy z chusty dla noworodka dziecko może wypaść? W końcu w tym przypadku nie widzimy żadnego zapięcia, a supeł może się w każdej chwili rozluźnić- tak się nam przynajmniej wydaje. Okazuje się, że chusta do noszenia jest w pełni bezpieczna, o ile zostanie prawidłowo związana. Mamy wrażenie, że dziecko na nas leży, dodatkowo nie odstaje nawet w sytuacji, kiedy przechylamy się na boki. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że dziecko otulone jest wieloma warstwami materiału, który to jednak równo rozkłada się na ciele. Dodatkowo jest skrzyżowany bezpośrednio pod pośladkami i udami, nóżki również znajdują się w pełni bezpiecznej pozycji. Według wielu specjalistów ciekawym rozwiązaniem wydają się być chusty o charakterystycznym splocie skośno-krzyżowym. Charakteryzują się elastycznością, w konsekwencji podtrzymywanie niemowlaka jest solidne.
Zalety noszenia dziecka w chuście
Nie da się ukryć, że chusty do noszenia dzieci niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że noszenie jest w stanie zaspokoić podstawową potrzebę bliskości. Dodatkowo, co dla wielu jest najważniejsze, dziecko jest w stanie zachować fizjologiczną pozycję. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że dzieci noszone w chustach płaczą zdecydowanie mniej. Dodatkowo jest to sposób zapobiegania kolki. Rodzice mają wolne ręce, w konsekwencji mogą wykonywać niektóre czynności.
W jaki sposób zakładać chusty do noszenia dzieci?
Dość popularne jest wiązanie chusty w “podwójny X”. Wbrew pozorom nie jest to czynność, która sprawi ogromne trudności. Tak zawiązana chusta do noszenia dziecka jest w pełni bezpieczna dla dziecka. W pierwszej kolejności powinniśmy ułożyć chustkę na plecach, najlepiej poniżej pasa. Naszym zadaniem jest schwytanie jej obiema rękami, a także sprawdzenie czy oba końce są równej długości. Niezwykle istotne jest ich wyrównanie. W kolejnym etapie zarzucamy ukośnie koniec na ramię. Podobnie postępujemy z drugim pasem. Efektem końcowym powinno być krzyżowanie się materiału w okolicach tkanki piersiowej. Następnie oba końce krzyżujemy na plecach, przekładamy je na brzuch i wiążemy na plecach. Teraz lekko rozluźniamy pasy, aby możliwe było swobodne wsunięcie naszego dziecka. Jeśli wszystko jest równe i symetryczne, możemy włożyć dziecko i rozluźnić węzeł oczywiście utrzymując naprężenie. W dalszej kolejności zaciskamy jeden supeł i sprawdzamy czy środek poły znajduje się na środku pleców dziecka.