Endermologia – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Endermologia to głęboki, mechaniczny masaż wpływający na tkankę łączną. Może być stosowana na całym ciele, z wyjątkiem piersi. Do masażu używane jest nieduże urządzenie pracujące pod ciśnieniem, które pobudza do pracy głębokie struktury mięśni. Skutkiem endermologii jest wymodelowanie sylwetki, jej odchudzenie, likwidacja cellulitu oraz poprawienie owalu twarzy. Zalecana jest szczególnie wtedy, kiedy odpowiednia dieta i ćwiczenia nie dają rezultatów.

Endermologia – sposób działania

Endermologia przyspiesza krążenie i dotlenia skórę, dzięki czemu organizm odbudowuje się biologicznie. Dzięki zastosowaniu dwóch bodźców jednocześnie wzrasta temperatura i ukrwienie masowanej części ciała, co pobudza metabolizm tkanki tłuszczowej. Podciśnienie sprawia, że kształtuje się fałd skórny, który jest masowany przez głowicę urządzenia, składającej się z kilku rolek masujących. Tkanki są nieustannie masowane, a w trakcie zmienia się kierunek i szybkość rolek. W procesie lipolizy następuje uwalnianie tłuszczu. Endermologia eliminuje nagromadzone toksyny w organizmie, poprawia produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego oraz elastyny. Do zabiegu zazwyczaj zakładany jest profesjonalny kostium, który zwiększa efekt zabiegu i dba o większy komfort pacjenta.

Endermologia – jakie skutki wywołuje?

Endermologia powszechnie jest stosowana jako zabieg odmładzający, inne jej rezultaty to:
 – widoczne zminimalizowanie cellulitu,
 – pobudzenie skóry do wzmożonej regeneracji, likwidacji ulegają rozstępy,
 – działanie odtruwające spowodowane przez szybsze wydalenie różnych toksyn z organizmu,
 – rozluźnienie napięcia mięśniowego, a w konsekwencji zmniejszenie bólów kręgosłupa,
 – nadanie kształtu sylwetce w wyniku zmniejszenia tkanki tłuszczowej i poprawienia napięcia mięśniowego,
 – zwiększenie krążenia w niewydolności żylnej oraz zmniejszenie obrzęków.

Zabieg ten może być wykorzystywany w medycynie sportowej i rehabilitacji do leczenia obrzęków i bólu spowodowanego niewydolnością mięśniową. Endermologia stosowana jest również po przeszczepach skóry, w leczeniu oparzeń i blizn, ponieważ stymuluje skórę do produkcji kolagenu.

Endermologia – dla kogo jest wskazaniem?

Endermologia - wskazania i przeciwwskazania do zabieguZabieg ten jest szczególnie wskazany dla osób, które chcą się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej, a nie przynoszą u nich efektów ćwiczenia fizyczne i dieta. Bardzo dobrze działa na uporczywy cellulit, wspomaga usuwanie obrzęków wywołane nagromadzonymi płynami ustrojowymi. Osobom, które nie mają widocznych problemów ze skórą i sylwetką, a chciałyby jedynie ujędrnić ciało, także zabieg jest wskazany. Wskazaniem są również “stare” blizny i rozstępy. Może być również stosowana na twarzy i dekolcie jako zabieg odmładzający. Pobudzając intensywnie komórki do produkcji kolagenu i elastyny, wygładza zmarszczki, poprawia kontur ust, twarzy i oczu oraz elastyczność i sprężystość skóry na szyi.
Zabieg endermologii stosowany jest u osób przygotowujących się do liposukcji, czyli odsysania tłuszczu. Wykonywanie zabiegu przed liposukcją doskonale zmiękcza tkanki, a stosowany po regeneruje je oraz poprawia ogólny wygląd i kondycję skóry. Wskazaniem są także przewlekłe choroby reumatyczne, stany zapalne stawów, więzadeł i ścięgien oraz bóle okolic kręgosłupa.

Endermologia – przeciwwskazania

Mimo że zabieg ten może być szeroko stosowany, wpływa na głębokie warstwy skóry i mięśni, dlatego nie może być przeprowadzany u wszystkich. Taki rodzaj masażu jest zabroniony u osób, które mają duże ilości tłuszczaków na ciele, zapalenie żył lub są w przebiegu choroby nowotworowej. Niezalecane jest przeprowadzanie zabiegu u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u osób, które przyjmują preparaty rozrzedzające krew.
Inne przeciwwskazania to:

 – bolesne żylaki i skłonność do ich powstawania,
 – obecność na skórze stanów zapalnych, świeżych blizn, ran,
 – choroby nerek, serca czy wątroby,
 – miażdżyca i nadciśnienie,
 – obecność podskórnych implantów,
 – piercing.

Należy pamiętać, że po intensywnie wykonywanym masażu mogą tworzyć się zasinienia, skutkiem ubocznym może być negatywne oddziaływanie na istniejące już żylaki.

Jak przebiega zabieg endermologii?

Do zabiegu należy się odpowiednio przygotować, wskazane jest wypicie określonej ilości płynów, około 2,5 litra, aby dobrze nawodnić organizm. Trzeba także stosować zasady dobrego odżywiania i wykonać lekką gimnastykę.
Zabieg endermologii jest bezbolesny i może być relaksujący, trzeba założyć specjalny kombinezon, osłaniający skórę przed bezpośrednim działaniem głowicy. Poprzez odpowiedni poślizg daje on sposobność właściwej pracy masującym rolkom. Masaż trwa około 40 minut, wykonywany jest przez lekarza albo wprawionego kosmetologa. Najlepsze efekty uzyskuje się po przeprowadzeniu serii zabiegów, może to być od 5 do nawet 20 zabiegów, w zależności od rodzaju problemu kosmetycznego. Intensywność zabiegu uzależniona jest od partii ciała, na której jest wykonywany, okolice twarzy i szyi powinny być traktowane dużo delikatniej.

Po wykonaniu endermologii trzeba ograniczyć sól w spożywanych produktach oraz ograniczyć pokarmy z wysokim indeksem glikemicznym.