Ile kostki brukowej o grubości 6 cm zmieści się na standardowej europalecie?

Ile kostki brukowej o grubości 6 cm zmieści się na standardowej europalecie? Aranżacja podwórka to bardzo ważny temat, któremu jednak nie zawsze poświęcamy należytą uwagę. Jednocześnie jest to sytuacja, w której łatwo odnieść sukces. Klasyczne pozycje choćby w postaci zasadzenia drzew czy wykorzystania mebli ogrodowych okazują się dawać świetny efekt. Najskuteczniejsze okazuje się jednak łączenie praktycznych zastosowań z korzyściami wizualnymi. Rzeczywiście możemy to osiągnąć choćby poprzez utwardzanie terenu. Mówimy przede wszystkim o wyłożeniu podjazdu kostką brukową oraz użycie tego materiału np. do wytyczenia ścieżek.

Dlaczego obydwa te rozwiązania są warte uwagi? Po pierwsze jest to praktyczne. Poruszanie się samochodem po miękkim podłożu prowadzi do powstawania błota. Jest to kłopotliwe oraz nieestetyczne. Po drugie pozwala to na łatwiejsze poruszanie się po podwórku. Po trzecie ważny jest również efekt wizualny. Tematem tego artykułu będzie jednak skonfrontowanie kostki brukowej z paletami tzn. ile tego materiału zmieści się na jednej europalecie? Żeby uzyskać pełny ogląd sytuacji, najpierw przedstawimy wymiary, a później odpowiemy na zasadnicze pytanie dla tego artykułu.

Jakie są standardowe wymiary palet?

Łatwo się domyślić, że palety występują w różnych wariantach wielkości. Bez problemu możemy sobie wyobrazić różne zastosowania, a więc również różnice w długości czy szerokości. Istnieją jednak pewne standardowe rozmiary, które wykorzystywane są częściej od innych. Zazwyczaj wykorzystujemy drewniane palety o długości 1200 mm. Ten wymiar jest jednak łączony z różnymi szerokościami. Zazwyczaj jest to 800, 1000 lub 1200 mm. Alternatywą są mniejsze palety o wymiarach 800×600 mm. Najczęściej terminem europalety nazywamy tę o wymiarach 1200×800 mm. Z kolei najpopularniejszą wysokością jest 144 mm. Właśnie ten najbardziej typowy rozmiar weźmiemy pod uwagę w dalszych rozważaniach. Ile kostki brukowej się na niej zmieści?

Najpopularniejsze wielkości kostki brukowej

Odpowiedź na pytanie, ile kostki brukowej zmieści się na europalecie, zależy od jej grubości. Skąd to wynika? Ilość kostki brukowej, która zmieści się na palecie, jest podawana w jednostkach powierzchni. Z tego powodu nie ma znaczenia, czy elementy będą mniejsze, czy większe w tej płaszczyźnie, ponieważ jest to jedynie kwestia odpowiedniego ułożenia. Inaczej wygląda to z grubością, która nie jest uwzględniona w jednostkach powierzchni. Z tego powodu to właśnie tutaj pojawiają się rozbieżności. Kostka brukowa 4 cm i 6 cm to ta, która stosowana jest najczęściej. Kolejna w tej kolejności byłaby 8 cm. Czym jest ta wartość? Właśnie grubością samego materiału. W ramach tego artykułu skupimy się przede wszystkim na wartości 6 cm, czyli najpopularniejszym wariancie.

Ile kostki brukowej 6 cm zmieści się na europalecie?

Ile kostki brukowej o grubości 6 cm zmieści się na standardowej europalecie?

Ile kostki brukowej o grubości 6 cm zmieści się na standardowej europalecie?

Najłatwiejszą odpowiedzią byłoby, że to zależy, ale tak naprawdę możemy to oszacować dość precyzyjnie. Na podstawie danych od producentów możemy odczytać, że zazwyczaj będzie to od 9 do 12 m². Zazwyczaj będą to jednak okolice środka tego przedziału. Dlaczego ten temat w ogóle może nas interesować? Przede wszystkim jest to istotne w kwestiach transportowych. Często (chociaż różnie z tym bywa) to właśnie na tej podstawie dochodzi do wyceny kosztów. Sprzedawcy często oferują dowóz tego materiału i trudno się temu dziwić. Transport jest mocno problematyczny ze względu na ogromny ciężar. Cena kostki brukowej wynosi zazwyczaj od 20 do 80 zł za m², ale ważna jest również właśnie kwestia transportu. Chcielibyśmy przedstawić to, ile sztuk kostki brukowej mieści się w tych około 10 m², ale jednak zależy to od jej kształtu. A jak to będzie wyglądało w przypadku innych grubości? W przypadku grubości 4 cm będzie to od 15 do 17 m². Najprecyzyjniej można określić te dane w przypadku grubości 8 cm, ponieważ występują najmniejsze rozbieżności pomiędzy danymi od różnych sprzedawców. W takiej sytuacji będzie to od zwykle od 8 do 9 m². Jeśli chcemy sami zająć się transportem kostki brukowej, pamiętajmy, że nie obejdzie się bez pomocy sprzętu. Pełna paleta to waga nawet około 1500 kg. Oczywiście można to podzielić na mniejsze fragmenty, ale jednak nadal nie będzie to wygodne i skuteczne rozwiązanie.

Podsumowanie

Ile kostki brukowej o grubości 6 cm zmieści się na standardowej europalecie? Najczęściej od 10 do 10,5 m². Warto jednak podać nieco szerszy przedział, który częściej okaże się prawdą. W takiej sytuacji mówimy o powierzchni od 9 do 12 m². Standardowo ilość kostki brukowej, która się gdzieś zmieści, określamy w m². Rzeczywiście jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ przedstawia najistotniejsze dane z punktu widzenia klienta. Pamiętajmy, że determinującą zmienną w kwestii rozmieszczenia na typowej europalecie jest grubość samej kostki. Jest to wartość niezwiązana z zajmowaną powierzchnią, a jednak ważna w kwestii transportu. W przypadku grubości 4 cm najczęściej na europalecie zmieści się od 15 do 17 m². Dla grubości 8 cm będzie to zwykle od 8 do 9 m². Ponadto pamiętajmy, jak wartościowym materiałem jest kostka brukowa. Po pierwsze jest wytrzymała i będzie nam służyć przez lata. Po drugie jest estetyczna i nada naszemu podwórku unikalnego charakteru. Jest to więc połączenie, które jest praktyczne, a do tego korzystne wizualnie. Właśnie takie rozwiązania chcielibyśmy zawsze stosować w naszym podwórku.