Apartamenty nad morzem

Apartamenty nad morzem – kup czy wynajmij? Życie w nadmorskim miasteczku może mieć różne powody. Dla niektórych jest to podróż do nauki, dla innych zmiana pracy. Jeszcze inni po prostu szukają ustronnego miejsca, w którym mogliby spędzić lata emerytalne. Znalezienie odpowiedniego mieszkania jest zawsze problematyczne. Większość ludzi staje przed dylematem: lepiej kupić mieszkanie nad morzem, czy je wynająć? Odpowiadamy.

Nieruchomości drożeją

Wiele osób nie wyobraża sobie życia „na wynajem”. Dotyczy to zwłaszcza osób planujących dłuższy pobyt w nadmorskiej miejscowości. Jednak w procesie zakupu wymarzonego mieszkania nad morzem napotkali poważny problem. To cena, która ciągle rośnie. Jeśli chwilowo nie podniosą się, pozostaną bardzo wysokie. Ceny mieszkań to ogromny problem krajowy. Natomiast w miastach nad morzem ceny mieszkań są najwyższe. Nic nie wskazuje na to, że spadną w najbliższych miesiącach. Ile kosztuje kupno mieszkania w Gdańsku lub Gdyni? Cóż, mieszkanie o powierzchni około 50 metrów kwadratowych kosztuje około miliona. Mowa o mieszkaniach z rynku pierwotnego. Na rynku wtórnym ceny są nieco niższe. Ale jeśli marzymy o większych mieszkaniach, będziemy musieli zapłacić więcej. Wiele mieszkań przy plaży jest kupowanych na kredyt. Jednocześnie im wyższą kwotę kredytu wnioskujemy, tym wyższa jest nasza zdolność kredytowa. Jeśli chcemy kupić mieszkanie bez zaciągania kredytu, musimy mieć bardzo duży kapitał początkowy. O ile sytuacja na rynku wtórnym nieruchomości nadmorskich wygląda nieco lepiej, to jednak pozostawia wiele do życzenia. Mieszkania są bardzo drogie i zazwyczaj otrzymujemy lepszą lokalizację w zamian za niższy standard. Co więcej, popularność nadmorskiego miasteczka znają zarówno właściciele mieszkań, jak i deweloperzy. Mówimy nie tylko o potencjalnych mieszkańcach, ale także inwestorach. Na przykład kupują mieszkanie, a następnie chcą je wynająć turystom. Z tego powodu ceny mieszkań nad morzem są tak wysokie i nie ma oznak spadku.

A może wynajem?

Apartamenty nad morzem

Apartamenty nad morzem

Wynajem to bardzo popularna opcja, tak jak u naszych zachodnich sąsiadów, Niemców. Nie został jednak dobrze przyjęty w Polsce. Każdy marzy o posiadaniu własnego mieszkania, zwłaszcza nad morzem. Również ceny lokali na wynajem wcale nie są zachęcające. Tutaj znowu – zauważyliśmy ten problem w całym kraju, ale nadmorskie miejscowości go uwypukliły. Wynajęcie mieszkania tutaj kosztuje około 1500-2500 zł miesięcznie. Uważni ludzie szybko zdają sobie sprawę, że są to mniej więcej miesięczne raty. Okazuje się więc, że wynajem w ogóle się nie opłaca. Istnieje tylko w przypadku studentów. Wybierają go również ci, którzy nie chcą zbyt długo mieszkać nad morzem. Oczywiście turyści również wynajmują mieszkania, ale na krótki okres czasu. Co ważne, podana kwota jest zwykle powiązana z wartością opłaty odszkodowawczej. Musimy również doliczyć czynsz i koszty bieżące za wodę, gaz lub prąd. Niestety okazuje się, że tylko nieliczne osoby mogą sobie pozwolić na wynajęcie mieszkania nad morzem. Poza tym jest to rozwiązanie praktycznie nieopłacalne dla nikogo. Nic dziwnego, że wynajem nie jest już popularny. Tylko turyści pozostają wielkimi fanami wynajmu krótkoterminowego. Oczywiście cena kawalerki różni się nieco od ceny dużego, w pełni umeblowanego mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że ceny te są nadal wysokie w porównaniu do innych miast. Warto więc pokusić się o ofertę, która już zawiera czynsz w cenie odszkodowania. Takie rady są stosunkowo rzadkie, ale mogą sporo zaoszczędzić.

Gdzie mieszkać nad morzem?

Ludzie, którzy chcą mieszkać w nadmorskim miasteczku, mają prawdziwy orzech do zgryzienia. Decyzja między kupnem a wynajmem mieszkania może być bardzo trudna. Czasem jednak to życie przejmuje za nas górę. Przykładem jest to, że nie mamy wystarczającej wiarygodności. Banki nie udzielają nam kredytu na sfinansowanie zakupu mieszkania bez kredytu. Wtedy nie mamy wyboru – jeśli chcemy mieszkanie nad morzem, musimy je wynająć. Rozwiązaniem wydaje się kupno mieszkania w mniejszym mieście i dojazd do pracy lub na uczelnię. W pewnym stopniu może to pomóc, ale bez względu na to, czy mieszkamy w Gdańsku, czy w pobliżu, ceny w miejscowościach nadmorskich są zazwyczaj bardzo wysokie. Co ciekawe, wraz z początkiem wakacji ceny mieszkań poszybowały w górę. Chętnie je kupują inwestorzy zainteresowani wynajmem ich turystom w tym sezonie. Pamiętaj więc, aby kupić mieszkanie w innym terminie, jak na jesień.