jak się produkuje płytki ceramiczne?

Trudno znaleźć dom czy mieszkanie, w którym nie ma położonej ani jednej płytki ceramicznej. Ze względu na dużą trwałość i wygodę użytkowania kładziemy je obecnie wszędzie – od sypialni, przez kuchnię i łazienkę, po schody i zewnętrzne tarasy. Ale czy wiemy z czego i jak są one zrobione? Jak produkuje się płytki ceramiczne?

Co to są płytki ceramiczne?

Żeby opowiedzieć o tym, jak się je produkuje, najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego czym tak naprawdę są płytki ceramiczne. Tak naprawdę stanowią one podgrupę produktu robiącego niemałe wrażenie. Jest nim mianowicie fliz. Flizy to zbiorcza nazwa wszystkich płyt, którymi wykładane są ściany i podłogi. Wykonać je można z różnych materiałów – od tworzyw sztucznych, przez kamień, po ceramikę właśnie. Interesujące jest więc, że do tej samej grupy zaliczać będziemy artystyczne mozaiki wykładane w świątyniach, co nasze zwyczajne, tanie płytki.

Kafelki wykładane w naszych domach i ich otoczeniu charakteryzuje przede wszystkim niewielka grubość. Tylko w sporadycznych przypadkach będzie to więcej niż 16 milimetrów. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń co do ich kształtu i koloru, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza. Mają też wiele zalet – są trwałe, nietoksyczne, niepalne, a dzięki drobnym zmianom na etapie produkcji mogą stać się także mrozoodporne.

Jakie są gatunki płytek ceramicznych?

Co ciekawe, gatunek płytek tak naprawdę nie odnosi się do ich składu czy metody produkcji, choć tak przecież mogłoby się wydawać. W istocie jednak bez względu na to czy są to kafelki drewnopodobne czy płytki ceramiczne dekoracyjne https://ceramixplytki.pl/ – ich skład jako produktu oraz sposób wytwarzania przebiega dokładnie tak samo. Czego więc dotyczy gatunek płytek?

Chodzi przede wszystkim o jakość kafelków. Wyróżniamy cztery główne gatunki płytek ceramicznych:

  • Pierwszy gatunek,
  • Drugi gatunek,
  • Trzeci gatunek,
  • Czwarty gatunek.

Pierwszy gatunek to oczywiście płytki najwyższej jakości, pozbawione jakichkolwiek skaz i wad. Są najdroższe, ale i najlepiej się prezentują. Kupując płytki dekoracyjne, które mają zdobić pomieszczenie, właśnie takie płytki kupujemy najczęściej.

Czasem chcąc zaoszczędzić na koszcie płytek możemy zdecydować się jednak także na drugi gatunek kafelków. Do tej grupy trafiają płytki, na których powierzchni po przyjrzeniu się dostrzeżemy niewielkie uszkodzenia, na przykład drobne, płytkie rysy.

Jeszcze tańsze są płytki trzeciego gatunku. Tutaj trafiają już płytki z uszkodzeniami widocznymi gołym okiem, czasem jednak i na takie się decydujemy. Uszkodzone płytki można wszak umieścić pod meblami lub wykorzystać do fragmentów podłogi, które wymagać będą przycięcia płytek. Istotną informacją jest to, że uszkodzonych płytek nie może tu być więcej niż 5% na zakupioną przez nas partię, te płytki wciąż więc podlegają selekcji.

Inaczej jest w przypadku czwartego gatunku. Tutaj do opakowania trafiają płytki zaraz po wypaleniu, bez wstępnej selekcji. Ten gatunek płytek jest najtańszy, ale i obarczony największym ryzykiem kiedy decydujemy się na jego zakup.

Z czego robi się płytki ceramiczne?

Jak w wielu innych dziedzinach, wszystko zaczyna się od projektu. To on decyduje jaka powstanie płytka. Chodzi tu zarówno o jej grubość i wielkość, ale i zastosowanie. Płytki drewnopodobne na schody zewnętrzne dla przykładu często muszą być dodatkowo antypoślizgowe i mrozoodporne, co ma wpływ na ich skład oraz powierzchnię.

Zazwyczaj jednak płytki ceramiczne są do siebie bardzo zbliżone składem, różnić się mogą natomiast proporcje składników. Do produkcji płytek używane są przede wszystkim: glina, talk, piasek, dodatki mineralne i oczywiście moda.

Jak się produkuje płytki ceramiczne?

Po wymieszaniu składników płytek z odrobiną wody, wszystko to zostaje wymieszane, a następnie poddawane jest procesowi tak zwanego ciągnięcia. Gwarantuje to optymalne połączenie się wszystkich składników oraz powstanie gładkiej, jednolitej masy. Jest to konieczne, ponieważ nie można dopuścić do tego, by w jednym miejscu takiej zaprawy znalazło się więcej piasku, a w innym – więcej talku. Miałoby to opłakany wpływ na jakość kafelków. Masa musi być więc starannie wymieszana, tak by każda jej porcja miała jak najbardziej zbliżony skład.

Nadawanie kształtu

Na następnym etapie powstałą masę należy doprowadzi do formy, która umożliwi wycięcie z niej płytek. To również wykonać można za pomocą ciągnienia, choć równie często będzie to technika prasowania. Liczy się efekt – równomiernie rozłożona masa o odpowiedniej grubości. To właśnie z tak ułożonej masy wycinane są kafelki o odpowiedniej wielkości oraz kształcie. Na tym etapie również dodawane są wypukła i wklęsłe wzory, jeśli takie przewiduje projekt. To ostatni moment, w którym jest to możliwe.

Wypalanie

Na późniejszym etapie zmienianie struktury płytek nie jest już możliwe, ponieważ po wypaleniu stają się one niesamowicie twarde i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Taki efekt nie przychodzi jednak łatwo. Wypalanie trwa długo i odbywać się musi w warunkach, które uzyskać można tylko w profesjonalnych zakładach. Największe wrażenie robi temperatura, która wynosi zwykle od 1000 do 1300 stopni Celsjusza.

Dekorowanie

Po wypaleniu, ostygnięciu i wysuszeniu przychodzi czas na wykończenie płytek, czyli ich pomalowanie. To właśnie na tym etapie nanosi się na płytki wszelkie wzory i kolory.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl