Serwisowanie samochodu- kiedy powinno się odbywać?

Odkąd wyprodukowano pierwszy samochód, minęło stosunkowo dużo czasu. Pomimo to, aktualnie są to najpopularniejsze pojazdy czterokołowe, które ułatwiają nam codzienne życie. Niezależnie od warunków atmosferycznych jesteśmy w stanie przemieścić się z jednego punktu do drugiego, w stosunkowo krótkim czasie. W jakich sytuacjach powinniśmy odwiedzić warsztat? Jakie części powinny być wymieniane raz w roku? A jakie części raz na 2 lata lub co 5 lat? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Kiedy serwisować samochód?

Serwis samochodowy powinien być przez nas regularnie odwiedzany, niezależnie od tego, w jakiej kondycji jest nasz pojazd. W ramach klasycznego serwisu kontrolowane są przede wszystkim hamulce, zawieszenie, oświetlenie, opony, akumulator, wycieki płynów eksploatacyjnych. W razie konieczności dochodzi do wymiany filtrów paliwa, filtrów oleju, filtrów powietrza, a także tych kabinowych. Konserwuje się zamki, zawiasy, zaciski hamulcowe, a także reguluje hamulec postojowy i luzy zaworowe. Oprócz tego należy mieć pod kontrolą wszelkie płyny. Serwis samochodowy wymieni nasz płyn hamulcowy. Regularnie pochłania on wilgoć z otoczenia, w konsekwencji temperatura jego wrzenia zmniejsza, się, co doprowadza do szybkiego “zagotowania się” hamulców. Mówi się o regularnej wymianie tego płynu co około 60 000 kilometrów. Do serwisu samochodowego https://readyauto.pl/oferta/diagnostyka-samochodowa-szczecin/ powinniśmy także wybrać się, aby wymienić olej silnikowy. Powinno się to odbywać co 15 000 kilometrów, gdyż po przekroczeniu tej liczby traci on swoje właściwości, dlatego też ochrona jednostki napędowej znacznie się zmniejsza, co w konsekwencji pogarsza kondycję silnika. 

Oprócz tego powinniśmy także regularnie serwisować klimatyzację- przynajmniej raz w roku. Wówczas konieczna z pewnością okaże się wymiana filtra kabinowego, a dodatkowo odgrzybianie instalacji. Dzięki temu możemy liczyć na znacznie większą wydajność układu, a także możemy być pewni, że powietrze, które wdychamy, jest całkowicie zdrowe. Dlatego w przypadku zanieczyszczonej klimatyzacji, należy wybrać się do serwisu samochodowego, który za drobną opłatą zapewni nam pomoc. Ważna jest regularna kontrola poziomu chłodziwa w układzie. Gdy jest zbyt niski powoduje, że chłodzenie jest znacznie mniej wydajne, a gdy całkowicie go zabraknie być może będziemy świadkami zatarcia się sprężarki. Naprawa tego elementu często jest bardzo kosztowna, dlatego powinniśmy tego unikać. Serwis samochodowy odwiedzajmy zawsze, kiedy zauważymy jakąś usterkę. Nawet jeśli z pozoru jest ona nieistotna, podczas osiągania wysokich prędkości może okazać się przyczyną nieszczęśliwego wypadku. Naszą czujność może pobudzić jazda przez nierówności. Jeśli słyszymy nietypowe dźwięki, np. stukanie, wybierzmy się do serwisu samochodowego w celu zdiagnozowania usterki.

Jakie części powinniśmy wymieniać raz w roku?

Serwis samochodowy https://readyauto.pl powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz w roku i nie chodzi w tym przypadku o badanie techniczne. Niektóre części eksploatacyjne w samochodzie dość szybko się zużywają, dlatego też jeśli nie zostaną wymienione, nie spełniają swojej funkcji, co może doprowadzić do poważniejszych usterek, a nawet to niebezpiecznego zdarzenia podczas jazdy. Przynajmniej raz w roku konieczna jest wymiana oleju silnikowego, filtra kabinowego, filtra paliwa, wycieraczek samochodowych. Z reguły, kiedy zabieramy się za wymianę poszczególnych elementów, chcemy za jednym zamachem dokonać wszelkich napraw. Niestety nie do końca jest to rozsądne, bowiem zaleca się wymianę oleju, filtru paliwa i wycieraczek jesienią. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, dotyczą one warunków, które panują zimą. Jeśli natomiast chodzi o filtr kabinowy, należy wymieniać go wiosną.

Jakie części powinniśmy wymieniać raz na 2 lata?

Niektóre komponenty naszego pojazdu powinny być wymieniane przynajmniej raz na 2 lata. Z pewnością jest to klimatyzacja, filtr powietrza, płyn hamulcowy i filtr paliwa. Nie zapominajmy o tym, że z pozoru czysto wyglądający filtr powietrza, nie zawsze taki jest. Jeśli serwis samochodowy jest dla nas wielką udręką, to powinniśmy taki filtr chociaż wyczyścić, do czego możemy wykorzystać sprężone powietrze, a wyciągniecie tego elementu jest bardzo łatwe. Co ciekawe, co 2 lata należy również przeprowadzić kontrolę i korektę zawieszenia. Przede wszystkim dotyczy to samochodów, które mają zawieszenie wielowahaczowe. Jest to istotne, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo podczas pokonywania dalekich tras.

Części wymieniane od 3 do 5 lat?

Pomimo, że płyn chłodniczy wymieniany jest stosunkowo rzadko, co około 5 lat powinniśmy udać się do serwisu samochodowego . Co kilka lat należy również dokonywać wymiany akumulatora i opon. W tym drugim przypadku znów istotna jest pora wymiany. Nowy akumulator powinniśmy zamontować w okresie jesiennym, ponieważ w okresie zimowym ten stary może odmówić posłuszeństwa. Koszt podstawowego serwisu samochodowego jest bardzo różny. Wiele zależy w tym przypadku zarówno od danego zakładu, jak i ilości i trudności świadczonych usług.

 

Polecamy:

 

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl