Ile kosztuje kurs nurkowania?

Ile kosztuje kurs nurkowania? Ekstremalne sporty współcześnie zyskują coraz większą popularność wśród ludzi starszych i młodszych. Najpopularniejszymi wśród nich są wszelakie skoki ze spadochronów, wspinaczki czy też jazdy szybkimi autami w niekorzystnych warunkach. Co jednak z miłośnikami wody? Dostępne są dla nich przede wszystkim pływalnie, gdzie doskonalić mogą oni swoje style. Atrakcja ta jednak do ekstremalnych bynajmniej nie należy. Istnieje jednak wiele innych sportów, które pozwolą zaczerpnąć więcej adrenaliny. Mowa tutaj o chociażby nurkowaniu, które rozpatrywane być może w formie zabawy jak i prawdziwej pracy. Na czym polega oraz ile kosztuje kurs, by móc nazwać się profesjonalnym nurkiem?

Czym jest nurkowanie?

Nurkowanie to najprościej mówiąc dłuższy czas, kiedy to przebywamy pod wodą. Możemy to robić bez lub z odpowiednim do tego sprzętem, który przykładowo wydłuży wspomniany czas przebywania pod wodą. Nurkować możemy w wielu celach, między innymi: rekreacyjnych, sportowych, naukowych, militarnych czy też ratunkowych. Najczęstszą formą nurkowania jest to z użyciem butli gazowych, które pozwalają wypływać głębsze zbiorniki i przebywać w nich dłuższy czas. Istnieje wiele rodzajów wspomnianego sportu, które różnią się miejscem lub czynnościami wykonywanymi podczas tego procesu. Należą do nich między innymi:

  • płetwonurkowanie – najbardziej popularny sposób zanurzania się do nawet 40 metrów głębokości, dostępne nawet dla dzieci. Przeprowadzane jest podczas specjalnych kursów nurkowania dla początkujących.
  • techniczne – dużo bardziej skomplikowane, na większe głębokości z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. By nurkować w sposób techniczny obowiązkowym jest ukończenie odpowiednich kursów nurkowych.
  • zawodowe – profesjonalny rodzaj nurkowania, gdzie osoby z zawodu przygotowywane są przez szkoły nurkowe do wykonywania skomplikowanych operacji w nieprzyjaznych warunkach. Specjalistyczni nurkowie muszą wykazywać się bardzo dobrymi warunkami fizycznymi jak i kondycją psychiczną, by poradzić sobie w głębinach.
  • wrakowe, jaskiniowe i inne – rodzaje nurkowania uzależnione od lokalizacji, gdzie się je wykonuje. Jaskiniowe polega na zwiedzaniu podwodnych korytarzy oraz zalanych jaskiń, wrakowe natomiast, jak sama nazwa mówi, to penetracja zatopionych statków. Stanowią one świetną przygodę, lecz wymagają wielu specjalnych umiejętności wykraczających poza nurkowanie rekreacyjne.

Jak widać na powyższych przykładach, istnieje wiele rodzajów ekstremalnego sportu. By się odpowiednio do nich przygotować koniecznym jest ukończenie odpowiednich szkoleń nurkowych, o których przebiegu i cenach opowiemy w dalszej części artykułu.

Na czym polegają kursy?

Kurs na nurka przejść można w wielu miejscach w Polsce, gdzie znajdują się specjalne ośrodki szkolenia. Przeprowadzane są one najczęściej pod okiem profesjonalnych nurków jaskiniowych czy też technicznych, którzy z chęcią przekażą swoje wieloletnie doświadczenie nowym miłośnikom tego ekstremalnego sportu. Niestety, nie da się jednoznacznie opisać, jak wygląda wspomniany kurs, gdyż istnieje kilkanaście rodzajów, na które możemy się zapisać. W każdym z nich przeprowadzane są inne ćwiczenia, a tym samym pozyskiwane różne umiejętności przez kandydata, dlatego też by dowiedzieć się, jak szkolenie wygląda, musimy zdecydować się na konkretny kurs. Możemy wybierać między innymi wśród podstawowych oraz specjalistycznych kierunków kształcenia. Od czego jednak zależy najważniejszy aspekt, jakim jest cena?

Ceny szkoleń

Ile kosztuje kurs nurkowania?

Ile kosztuje kurs nurkowania?

Ceny kursów nurkowych są bardzo zróżnicowane. Zależą one bowiem od wielu czynników, takich jak choćby czas przeprowadzanego szkolenia, wymagany ekwipunek czy też miejsce przeprowadzania kursu. Każda z tych rzeczy znacząco wpływa na końcowe koszty, jakie ponieść musi potencjalny kandydat na nurka. Do tego należy także dodać cenę instruktora, która zależnie od specjalizacji i doświadczenia życzyć sobie może niższej lub wyższej stawki godzinowej. By więc obniżyć końcową kwotę należną za kurs warto zdecydować się na zajęcie w grupie osób. W tym przypadku bowiem koszty dotyczące miejsca, instruktora czy też potrzebnych materiałów edukacyjnych dzielone są między uczestników.

Jak jednak wyglądają konkretne przykłady cen dla różnych szkoleń? Za kurs dla najmłodszych, gdzie zapoznają się z podstawami nurkowania zapłacić będziemy musieli od dwustu do nawet dwóch tysięcy złotych. Podobnie jest w przypadku dorosłego, który pragnie rozpocząć swoją przygodę z omawianym sportem. Jeśli natomiast chcemy pozyskać daną specjalizację nurkową, przygotować się musimy na koszty w okolicach tysiąca złotych. W zamian zyskujemy pełnoprawny certyfikat, dzięki czemu rozpocząć będziemy mogli wymarzoną pracę w nieodkrytych głębinach. Jak więc widać, profesjonalne nurkowanie do najtańszych sportów nie należy. Pamiętajmy, że dodać do tego musimy także koszty dotyczące prywatnego sprzętu oraz odpowiedniego transportu do pożądanych miejsc. Po tym wszystkim jednak możemy jedynie rozkoszować się cudownymi chwilami pod wodą i cieszyć się, że osiągnęliśmy niemały sukces!