Najważniejsze atuty pracowników z Ukrainy

Najważniejsze atuty pracowników z Ukrainy https://www.apsprofit.pl/biuro-posrednictwa-pracy-dla-ukraincow/ : w ostatnich latach bardzo wielu polskich przedsiębiorców ma duże problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Niejednokrotnie wymagania finansowe polskich pracowników są zbyt wysokie, bądź nie mają oni odpowiednich kwalifikacji. Z tego względu polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zatrudnianie pracowników z Ukrainy. Czym wyróżniają się pracownicy z Ukrainy, że tak często są zatrudniani w polskich firmach?

 

W Polsce o dobrego pracownika coraz trudniej 

Bardzo wielu polskich fachowców decyduje się na opuszczenie naszego kraju oraz wyjazd na zachód Europy w poszukiwaniu lepszych zarobków. Miliony naszych rodaków opuszczają ojczyznę, co powoduje, iż wielu przedsiębiorców skarży się na braki kadrowe. Tę lukę na polskim rynku pracy zapełniają właśnie pracownicy z Ukrainy. Wielu polskich przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: oczywiście, że tak.  Ukraińcy pracownicy wyróżniają się tym, iż bardzo chętnie wywiązują się ze wszystkich powierzonych im obowiązków.

Z tego względu polscy pracodawcy z roku na rok coraz chętniej ich zatrudniają w swoich firmach. Trzeba również pamiętać o tym, iż problem bezrobocia na Ukrainie jest bardzo poważny. Od kilku lat utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie. Na Ukrainie problemem jest również bardzo zła sytuacja polityczna oraz demograficzna, co skutkuje tym, iż coraz więcej Ukraińców podejmuje decyzję o wyjeździe ze swojej ojczyzny. 

 

Pracownicy z Ukrainy w Polsce – statystyki 

Jak wskazują statystyki, na przyjazd do Polski w większości przypadków decydują się najczęściej młodzi mężczyźni a także ci w średnim wieku. Średnia wieku wynosi 33 lata. Zdecydowana większość spośród pracowników z Ukrainy posiada wykształcenie średnie, jednak aż 40% ma wykształcenie wyższe. Wykształcenie zawodowe posiada 10% zatrudnianych w Polsce pracowników z Ukrainy. Oznacza to, iż przeważająca większość pracowników z Ukrainy w Polsce posiada bardzo dobre wykształcenie i może pochwalić się wszystkimi niezbędnymi kwalifikacjami, które są niezbędne do ubiegania się o rozmaite stanowiska pracy. Przybysze ze Wschodu radzą sobie doskonale na rozmowach kwalifikacyjnych i bez problemu mogą konkurować z Polakami. 

Najważniejsze atuty pracowników z Ukrainy 

Pracownicy z Ukrainy przyjeżdżają w większości przypadków do Polski tylko na krótki okres czasu w celach zarobkowych. Z tego względu poświęcają się oni swoim obowiązkom zawodowym w 100%. Wielu przedsiębiorców polskich docenia ich ogromną pracowitość, motywację do pracy oraz poszanowanie pracy. Doceniają także jej wysoką wartość. Jedną z najważniejszych wartości dla pracowników z Ukrainy jest bezpieczeństwo oraz komfort.  Z tego względu w wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych wyróżniają się ogromnym zaangażowaniem. W firmach, które decydują się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy, zauważalna jest także o wiele mniejsza rotacja pracowników. Pracownicy z Ukrainy to w zdecydowanej większości kompetentne osoby, które wspierają polskie firmy oraz pomagają rozwiązać problem niedoboru wykwalifikowanej kadry pracowniczej. 

Kolejnym atutem, który wynika z zatrudniania pracowników z Ukrainy, jest bliskość kulturowa i językowa między naszymi narodami. Nasze społeczeństwa mają bardzo wiele podobieństw. Zarówno język polski jak i język ukraiński to języki słowiańskie, co powoduje, iż komunikacja między nami jest znacznie ułatwiona. Pracownicy z Ukrainy również bardzo chętnie podejmują się nauki języka polskiego. 

Jedną z najważniejszych zalet zatrudniania Ukraińców w polskich firmach są także bardzo ułatwione procedury. Nie jest wymagane posiadanie pozwolenia na pracę ani przeprowadzanie tak zwanego testu rynku pracy. W zupełności wystarczy, jeśli pracodawca złoży specjalne oświadczenie, w którym znajdzie się informacja o tym, iż chciałby zatrudnić pracownika z Ukrainy. Jedynym ograniczeniem jest czas pracy pracownika z Ukrainy w Polsce. Nie może on przebywać na terenie Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 6 miesięcy w ciągu roku. W przypadku, gdy pracodawcy zależy na zatrudnieniu pracownika z Ukrainy na stałe, to musi uzyskać specjalne pozwolenie na pracę. 

 

Warunki finansowe Ukraińców są bardzo atrakcyjne dla polskich pracodawców

Nie jest żadną tajemnicą fakt, iż warunki finansowe, które są do zaakceptowania przez Ukraińców, są znacznie mniejsze od tych, do których są przyzwyczajeni polscy pracownicy. Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski, średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika z Ukrainy w Polsce wynosi około 2000 złotych. Dla porównania: średnie miesięczne wynagrodzenie na Ukrainie wynosi zaledwie 850 złotych. Zgodnie z danymi statystycznymi, przeciętni pracownicy z Ukrainy zatrudniając się w Polsce mogą uzyskać ponad dwukrotnie większe wynagrodzenie aniżeli w swojej ojczyźnie. Z tego względu pracownicy z Ukrainy nie stawiają polskim pracodawcom bardzo wygórowanych żądań finansowych, ponieważ i tak mogą tu zarobić znacznie więcej.