Witamina C

Witamina C to witamina, którą przyjmuje się głównie w okresie osłabienia odporności organizmu. Wielu uważa, że ​​ilość witaminy C jest skuteczna w określaniu jej skuteczności. Prawda jest jednak inna – o skuteczności witaminy C często decyduje jej jakość, a nie ilość. Która witamina C jest więc najlepsza? Czy naturalna witamina C jest najskuteczniejsza i najlepiej przyswajalna? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Którą witaminę C wybrać?

Witamina C występuje w wielu formach, a syntetyczna witamina C zawiera kilka związków. W Unii Europejskiej witamina C jest dostępna w postaci kwasu L-askorbinowego, L-askorbinianu sodu, L-askorbinianu potasu, L-askorbinianu wapnia i 6-palmitynianu L-askorbinianu. Nie ma innych korzyści ze spożywania tych związków poza dostarczaniem organizmowi witaminy C. Jednak badania sugerują, że osoby z nadkwaśnością, zgagą lub refluksem powinny nawet przyjmować witaminę C w postaci askorbinianów, ponieważ mają one niższe pH i są łagodniejsze dla żołądka. Na rynku można również znaleźć witaminę C zwaną liposomalną witaminą C. Ale czy liposomalne suplementy witaminy C są najlepsze? Istnieje wiele opinii na ten temat. Nośnikami substancji aktywnych są liposomy, w tym przypadku są to nośniki kwasu askorbinowego. Według badań liposomalna witamina C jest uważana za jedną z lepszych witamin C, ale warto pamiętać, że jak dotąd istnieje stosunkowo niewiele wysokiej jakości badań na ten temat. Warto jednak wspomnieć, że biodostępność liposomalnej witaminy C jest generalnie nieco wyższa niż w przypadku proszków czy kropli, ale jest też droższa niż wspomniane preparaty.

Naturalna witamina C i syntetyczna witamina C

Witamina C

Witamina C

Oczywiście najlepszym źródłem witaminy C są owoce i warzywa. To w nich najwięcej kwasu askorbinowego występuje w swojej naturalnej postaci. Jednak w latach 30. XX wieku powstała syntetyczna witamina C, obecna w wielu suplementach diety. Jeśli chodzi o biodostępność syntetycznej i naturalnej witaminy C, jest to temat często poruszany w różnych opracowaniach naukowych. Według różnych badań biodostępność syntetycznych i naturalnych form witaminy C nie różni się zbytnio od siebie. Badano ludzi i zwierzęta. W rezultacie na pytanie, która witamina C jest lepsza – syntetyczna czy naturalna – nie można jeszcze jednoznacznie odpowiedzieć.

Najbardziej naturalnymi źródłami witaminy C są: dzika róża, kiszona kapusta, czarna porzeczka, pietruszka, papryka, truskawki i cytrusy. Codzienne stosowanie tych produktów jest najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć niedoboru askorbinianu. Owoce i warzywa zawierają również wiele innych witamin, polifenoli i błonnika, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oczywiście witamina C znajduje się również w innych produktach spożywczych, ale warzywa i owoce są najliczniejsze.

L-Witamina C – Co to jest i dlaczego jest tak głośny?

Nie ma czegoś takiego jak L-witamina C. Wbrew powszechnemu przekonaniu jest to powszechna taktyka marketingowa w odniesieniu do produktów zawierających zwykły kwas L-askorbinowy. Przedrostek „l” jest mylony z „dla leworęcznych” i tak naprawdę nie oznacza żadnej specjalnej funkcji, a jedynie wyższą cenę produktu. Jeśli chodzi o witaminę C, dobrze znana jest również witamina C dożylnie, może nie są zbyt popularne, ale o nich słyszy się dużo. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się witamina C w proszkach, kroplach czy tabletkach. To jest standard. Ale co robi płyn dożylny? Teoretycznie płyny dożylne omijają układ pokarmowy, a tym samym działanie kwasu żołądkowego, z pominięciem procesu trawienia produktu.

Jednak ostatnie badania sugerują, że najlepiej unikać wlewów dożylnych, ponieważ ich skuteczność jest niepewna, a ich stosowanie może prowadzić do różnych skutków ubocznych. Oczywiście ten temat jest wciąż badany i może stać się najlepszym sposobem na przyjmowanie witaminy C w przyszłości. A więc, która witamina C najlepiej i najlepiej się przyswaja – w postaci proszku, tabletki czy kropli? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna i zazwyczaj forma nie przekłada się na biodostępność lub biodostępność kwasu askorbinowego. Ważniejsza jest forma chemiczna witaminy C. Oczywiście nie warto przepłacać za IV i „liposomalną” witaminę C oraz chwyty marketingowe dotyczące L-witaminy C. Dlatego najlepiej wybrać suplement diety zawierający witaminę C w następujących sytuacjach. Powyższe nazwy to kwas askorbinowy, L-askorbinian sodu, L-askorbinian potasu, L-askorbinian wapnia i 6-palmitynian L-askorbinianu. Warto jednak pamiętać, że najlepiej jest spożywać witaminę C wraz z produktami spożywczymi, takimi jak owoce lub warzywa bogate w witaminę C.

Polecamy zapoznać się :
https://www.mwf.com.pl/witamina-c/