Witamina B – za co jest odpowiedzialna?

Witaminy B są najliczniejszą grupą witamin uszeregowanych pod jedną literą alfabetu, chociaż ich funkcje w organizmie mogą się nawet znacznie różnić. Ogólnie odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, czyli za naszą psychikę, a oprócz tego mają jeszcze odmienne, inne dla każdej witaminy funkcje. Ile jest witamin z grupy B i za co odpowiadają w organizmie człowieka?

Lista witamin z grupy B

Grupę witamin B tworzy osiem rozpuszczalnych w wodzie związków, przy tym niektóre z nich składają się nie z jednego a kilku składowych związków. Przykładowo witamina B3 to dwa różne związki, a z kolei witamina B6 to aż sześć związków funkcjonujących pod tą nazwą.

Witamina B1 (tiamina)

Bierze udział w przemianie węglowodanów oraz w procesach oddychania tkankowego. Utrzymuje synergię we współdziałaniu z insuliną oraz tyroksyną, obniżając ryzyko zachorowania na cukrzycę. Tiamina pobudza wydzielanie pewnych hormonów, a także ma wpływ na walkę z bólem, przy zwalczaniu choroby morskiej oraz półpaśca. Ma wpływ na prawidłowy rozwój i wzrost kości, a także wspomaga prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego.

Witamina B2 (ryboflawina, witamina G)

Witamina B2 wykazuje degradowalność przy ekspozycji na promienie UV, osoby długo przebywające na słońcu mogą więc cierpieć na jej niedobór. Ryboflawina ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, a więc praktycznie ma udział w walce z wszelkimi infekcjami. Mocno współdziała z witaminą A, co przekłada się na dobry stan wzroku, skóry oraz włosów i paznokci. Ryboflawina dba o błony śluzowe i oddechowe i wspomaga leczenie chorób jamy ustnej, warg oraz języka, a nawet anemii.

Witamina B3 (niacyna, witamina PP)

Jest odpowiedzialna m.in. za wspomaganie produkcji czerwonych ciałek krwi i syntezę hormonów płciowych, a więc estrogenu, progesteronu i testosteronu. Wspomaga prawidłową pracę układu trawiennego i syntezę kortyzolu, insuliny oraz tyroksyny. Obniża poziom cholesterolu we krwi i wykazuje pomocne działanie przy leczeniu schizofrenii.

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

Witamina B5 syntetyzuje kwasy tłuszczowe, cholesterol oraz hormony sterydowe. Jest koenzymem A wspomagającym witaminy A i D. Odpowiada wraz z niacyną za produkcję czerwonych ciałek krwi, wspomaga tworzenie żółci, a w farmakologii niweluje skutki uboczne terapii antybiotykami. Wzmacnia układ odpornościowy oraz poprawia stan włosów, łagodzi objawy artretyzmu.

Witamina B6 (pirydoksyna)

Pirydoksyna ma duży wpływ na metabolizm poprzez współdziałanie w przemianach oraz przy wchłanianiu białek. Wspomaga również działanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz uczestniczy w przemianę tryptofanu w niacynę.  Ponadto przekształca takie półprodukty, jak aminokwasy w glukozę, jak również uczestniczy w produkcji hemoglobiny. Ma wpływ na prawidłowe ciśnienie krwi i podnosi jakość funkcjonowania układu autoimmunologicznego poprzez uczestnictwo w wytwarzaniu przeciwciał. Niweluje cierpnięcie rąk, łagodzi nocne skurcze mięśni i jest używana jako wspomaganie leczenia autyzmu.

Witamina B7 (biotyna, witamina H)

Biotyna jest ważnym uczestnikiem syntezy kwasów tłuszczowych oraz szeregu innych związków powiązanych z metabolizmem i gospodarką energetyczną organizmu człowieka. Bez biotyny prawidłowy rozwój organizmu byłby zaburzony. Ponadto witamina H wpływa na utrzymywanie odpowiedniego, zdrowego stanu skóry, przeciwdziałając powstawaniu stanów zapalnych, a nawet tworzeniu się wyprysków. jest pomocna w  leczeniu egzemy i rumienia, jak również dba o prawidłowy stan cebulek włosów, zapobiegając siwieniu a także wypadaniu włosów.

Witamina B9 (kwas foliowy)

Witamina B – za co jest odpowiedzialna?Znana przede wszystkim właśnie pod nazwą kwas foliowy, którego uzupełnianie zawartości w organizmie jest zalecane szczególnie kobietom w ciąży. Zalecenia te wynikają z tego, że kwas foliowy bierze ważny udział we wspomaganiu syntezy DNA, co w prostej linii odpowiada za prawidłowy podział oraz rozwój komórek. To właśnie kwas foliowy przeciwdziała w znacznym stopniom upośledzeniom płodów, powstawaniu wad wrodzonych oraz defektów genetycznych, także neurologicznych. Dzięki dobrej zawartości kwasu foliowego zmniejsza się szansa zachorowania na anemię, ponieważ bierze on udział we wspomaganiu funkcjonowania układu krwiotwórczego. Kwas foliowy wspomaga również układ nerwowy, biorąc udział w tworzeniu przekaźników nerwowych. Ma wpływ na dobre samopoczucie i sen, a także niwelowanie stresu oraz apetyt. Wespół z witaminami B6 oraz B12 bierze udział w metabolizmie homocysteiny, przeciwdziałając powstawaniu zmian miażdżycowych.

Witamina B12 (kobalamina)

Kobalamina jest jedyną w grupie witamin B, która występuje jedynie w organizmach zwierząt. Dzięki współpracy z witaminami B6 oraz B9 zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych, ale znana jest przede wszystkim jako witamina krwista, ponieważ to właśnie witamina B12 uczestniczy w szpiku kostnym w produkcji czerwonych krwinek. Ponadto uczestniczy we wspomaganiu metabolizmu białek, tłuszczów oraz węglowodanów, mając w ten sposób wpływ na wzrost apetytu, co jest najbardziej widoczne w wypadku dzieci. Dodatkowo ma wpływ na prawidłowy genotyp oraz syntezę serotoniny.