Domy murowane czy domy szkieletowe?

Każde nowe rozwiązanie technologiczne jest pewną niewiadomą. Nie wiadomo czy ono się sprawdzi. Nie mamy również świadomości jak długo coś będzie działać. Jest to szczególnie ryzykowne, jeśli coś dotyczy istotnych dla naszego życia decyzji jak na przykład budowa domu. Rodzi się więc pytanie czy dobrym wyjściem są domy szkieletowe.

Dom powinien być miejscem w którym czujemy się bezpiecznie i swobodnie. Dlatego też, chcemy aby był jak najmocniejszy i jak najtrwalszy. Jednak nie zawsze wystarcza nam na to pieniędzy, niekiedy też, zależy nam na czasie. Chcemy mieszkać jak najszybciej w swoim domu. Nie ma różnicy wtedy czy są to domy murowane czy domy szkieletowe. Jeśli jednak w naszym zamyśle jest to, aby dom ten służył wielu pokoleniom, wybór domu szkieletowego może okazać się ryzykowny. Oczywiście, nie jest to dom z papieru, i nie rozleci się z pierwszymi mocniejszymi podmuchami wiatru, z pierwszym deszczem czy śniegiem. To nam nie grozi, możemy być tego pewni. Natomiast nie ulega wątpliwości, że dom murowany jest solidniejszy i bardziej długotrwały od domu szkieletowego. Jeśli więc mamy w głowie dom, który będzie służył naszym dzieciom, wnukom, prawnukom i tak dalej, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest budowa domu murowanego.

Dom szkieletowy powinien przetrwać kilkadziesiąt lat, oczywiście wiele zależy od naszej dbałości o dom, ale to tyczy się wszystkich domów czy są to domy murowane czy domy szkieletowe, z resztą nie tyczy się to tylko domów, lecz wszystkich innych przedmiotów czy urządzeń z którymi mamy styczność. Im lepiej będziemy o nie dbać, tym dłużej będą nam służyły i mniej pieniędzy będziemy musieli włożyć w ich późniejszą renowację, choć oczywiście koszty takie się pojawią, bo nie uniknione jest to, że zużywa się wszystko, więc wszystko będzie trzeba albo naprawić, albo poprawić albo zamienić. Podobnie jest i z domami, z tym tylko, że domy szkieletowe z natury są mniej odporne i krócej żywotne od domów murowanych, więc przy założeniu, że mamy takie same domy, z tym tylko, że jeden jest murowany, a drugi jest domem szkieletowym, jeśli dbałość o domy jest taka sama, to dłużej sprawny będzie dom murowany, to nie ulega wątpliwości, natomiast faktem również jest to, że dom taki jest tańszy oraz, że szybciej powstanie. Musimy więc przemyśleć, decydując się na budowę swojego własnego, upragnionego, wymarzonego domu, o jak długim użytkowaniu go myślimy.

Wybór domu jest wyborem często jednym na całe życie. Niekiedy dwukrotnym, oczywiście zdarza się, że ktoś buduje sobie dom częściej, jednak są to już skrajne przypadki. Dlatego też decydując się na budowę domu, musimy zdecydować się jak powinien on wyglądać i z czego być zbudowanym. Domy szkieletowe posiadają ten atut, że są budowane szybciej, jeśli więc musimy pilnie gdzieś zamieszkać, a chcemy koniecznie zamieszkać w wybudowanym przez nas domu, wtedy na pierwszeństwo wysuną się domy szkieletowe. Jeśli również, mamy ograniczone możliwości finansowe, to tym na czym możemy zaoszczędzić jest szkielet domu. Jeśli jednak priorytetem jest dla nas to, aby w tym domu mieszkały w przyszłości nasze dzieci lub nasze wnuki, to wtedy nie warto oszczędzać na konstrukcji domu i zdecydować się na dom murowany, jest to na pewno trwalsze i mocniejsze.

Jednak trudno niekiedy wybiegać aż tak daleko w przyszłość, szczególnie, że domy szkieletowe są stosunkowo młodym wynalazkiem, więc nie mamy też możliwości oceny ich trwałości za kilkadziesiąt lat, czy choćby po upływie stu lat. Trudno również myśląc o budowie domu, wybiegać aż tak daleko w przyszłość, jednak dom jest takim miejscem które powinno nam dawać poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nie chcę tutaj powiedzieć, że domy szkieletowe takiego komfortu nam nie dają, oczywiście, to że dom nie jest murowany tylko szkieletowy, nie oznacza oczywiście, że będziemy się źle w nim czuć, albo będziemy niebezpieczni, czy będzie nam groziło zawalenie się naszego domu. Oczywiście w normalnych warunkach tak nie będzie. Jednakże, szczególnie budując dom w młodości, warto zastanowić się, czy nie jest to zbyt ryzykowne, gdy grozi nam za kilkadziesiąt lat gruntowny remont naszego domu. Tak jak już wspomniałem, budowa domu murowanego nie zabezpieczy nas przed takimi ewentualnościami, tak samo jak budowa domu szkieletowego nie musi generować dodatkowych kosztów w przyszłości, jednak ryzyko jest większe. Wszystko jest możliwe, jednak nie wszystko tak samo prawdopodobne.

Tak więc decydując się na budowę domu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie na jak długi okres czasu ma on nam służyć. Trwalsze niż domy szkieletowe są domy murowane, jednak nic nie jest pewnego, jest to tylko ryzyko, które wcale nie musi się sprawdzić, bo tak jak mówiłem już wcześniej domy szkieletowe istnieją zbyt krótko byśmy w rzeczywistości mogli przetestować porządnie ich trwałość, wytrzymałość i żywotność. Mając więc czas i pieniądze wydaje się więc lepiej wybrać budowę domu murowanego, jednak decyzję każdy musi podjąć sam.