Przechowywanie w domu sporej ilości gotówki, drogocennej biżuterii lub złotych pamiątkowych przedmiotów z pewnością nie jest rozsądną decyzją. Co więc zrobić z tymi rzeczami, aby były one bezpieczne? Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się sejf. Jednak obecnie ciekawą opcję podsuwają nam banki i firmy prywatne, które oferują nowoczesne skrytki bankowe. Jeśli do tej pory nie słyszałeś o takim rozwiązaniu, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!
Czym jest skrytka bankowa?
Dostępność skrytek bankowych dla każdego obywatela istnieje już od wielu lat. Kiedyś zainteresowanie nimi były naprawdę ogromne, jednak ich ilość nie była zbyt duża. Z tego powodu nie każdy mógł pozwolić sobie na przechowywanie swoich cennych rzeczy w sejfach tego typu. Obecnie jednak obywatele wykazują duże zainteresowanie tego typu skrytkami, stąd warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Zapewne każdy w jakiś sposób zdążył już sobie mniej więcej wyobrazić wygląd skrytki bankowej. Ich dotychczasowe wyobrażenie posiadamy chociażby z filmów, w których często można je zobaczyć. Jednak w rzeczywistości nasze wyobrażenia mogą być bardzo mylące. Tak naprawdę skrytki mogą przybrać różną postać i czasami wydają się kompletnie niestandardowe. Należy pamiętać o tym, że skrytki mogą różnić się głównie swoim rozmiarem. Wyróżnia się zarówno te mniejsze, jak i większe.
Co można przechowywać w skrytce bankowej?
Sporo z Was zapewne zadaje sobie pytanie, co tak naprawdę można do skrytki bankowej wrzucić? We wspomnianych już amerykańskich filmach bardzo często można zaobserwować, że znajdują się w nich narkotyki, niebezpieczna broń, niewiadomego pochodzenia gotówka czy też materiały wybuchowe. Jednak w rzeczywistości prawo każdego państwa jasno określa zasady dotyczące przechowywania rzeczy w skrytce i wspomniane powyżej artykuły są bezwzględnie zabronione.
Co więc najczęściej umieszcza się w skrytce w banku?
- pieniądze,
- biżuterię,
- dzieła sztuki,
- unikalne rzeczy kolekcjonerskie,
- pamiątki.
Oczywiście musimy wcześniej poinformować bank czy też właściciela skrytki, co dokładnie chcemy umieścić w skrytce bankowej. Natomiast samo dostarczenie materiałów do skrytki wykonujemy osobiście, a do pewnego momentu asystuje nam pracownik banku. W praktyce więc nikt nie zobaczy, co dokładnie się tam znajduje. Dostęp do skrytki posiadamy jedynie my sami, bądź osoba do tego upoważniona.
Jakie są koszta założenia i prowadzenia skrytki bankowej?
Oczywistym jest, że w celu założenia własnej skrytki sejfowej będziemy musieli ponieść koszta z tym związane. Na cenę skrytki bankowej wpływ ma wiele czynników. Poczynając od samego rozmiaru skrytki, przez okres jej dostępności dla nas, kończąc na aktualnych średnich cenach rynkowych. Jeśli chcielibyśmy przechowywać stosunkowo duży gabarytowo przedmiot w skrytce, tym koszty będą większe, aniżeli w przypadku chęci przechowywania jedynie jakieś pojedynczego ważnego dokumentu. Natomiast okres przechowywania danej rzeczy w skrytce również ma wpływ na koszta skrytki bankowej. Im dłuższy czas dostępności skrytki dla nas, tym całkowity koszt będzie zapewne większy, jednak cena jednostkowa w przeliczeniu na dzień może być niższa. W temacie okresu dostępności skrytki dla nas, należy pamiętać o tym, że po upływie ustalonego terminu bank skontaktuje się z nami. W przypadku braku odpowiedzi z naszej strony, skrytka sejfowa jest automatycznie opróżniana. Zawartość jest przenoszona do innego miejsca i czeka na nasz odbiór. Jednak brak kontaktu z naszej strony po przekroczeniu terminu odbioru materiałów zawartych w skrytce, może wiązać się z dodatkowymi kosztami dla właściciela zawartości. Warto również schować kluczyk od skrytki w bezpiecznym miejscu, ponieważ w innym przypadku może to się wiązać z kolejnymi dodatkowymi kosztami, które wcale nie są takie małe. Jeśli chodzi o średni koszt skrytki bankowej to najczęściej wynosi on kilkaset złotych w perspektywie całego roku. Natomiast cena skrytki przeważnie jest ustalana indywidualnie, ponieważ niektóre osoby żądają sobie zamontowanie specjalnych zabezpieczeń, jak chociażby inny zamek bądź całkowicie nowe zabezpieczenie magnetyczne.
Jak wygląda korzystanie ze skrytki bankowej?
Powyżej powiedzieliśmy sobie już o tym, że dostęp do skrytki bankowej posiadamy wyłącznie my sami, bądź osoba trzecia, która posiada do tego upoważnienie. Zasady korzystania ze skrytki bankowej są bardzo proste. W momencie, gdy zawartość została już umieszczona przez nas w skrytce, to posiadamy już odpowiedni kluczyk do skrytki. Natomiast warto wiedzieć, że drugi kluczyk posiada również bank. I to właśnie użycie tych dwóch kluczy jest potrzebne, aby z powodzeniem otworzyć skrytkę bankową. Tak więc bez kluczyka, który posiada bank, nie otworzymy skrytki osobiście. Natomiast jak wygląda procedura otwarcia skrytki sejfowej w banku? Tutaj zawsze pierwszą osobą, która otwiera skrzynkę jest pracownik banku. Następnie to my używamy drugiego kluczyka i skrytka otwiera się. W przypadku zamknięcia skrytki bankowej procedura wygląda odwrotnie. To my jako pierwsi używamy kluczyka, a dopiero potem pracownik banku. Na koniec warto pamiętać o tym, że bank nie posiada drugiego kluczyka od skrytki bankowej, który otrzymujemy na początku. Więc w sytuacji jego zgubienia, skrytkę będzie trzeba otworzyć z wykorzystaniem pomocy profesjonalnego ślusarza.