Wymogi i rzeczy godne zapamiętania w związku z wypożyczaniem samochodów

Żyjemy w czasach, w których posiadanie samochodu stało się absolutnym standardem. Mimo tego jednak, pośród wielu rodzin z przeszło dwoma samochodami w gospodarstwie domowym, wciąż istnieją na świecie osoby, które radzą sobie bez auta. Posiadanie tego środku lokomocji byłoby bowiem dla nich albo zbyt kosztowne, albo po prostu niepraktyczne (z dowolnych powodów). Właśnie z myślą o nich powstały wypożyczalnie samochodów w Szczecinie, dzięki którym można wejść w posiadanie samochodu dokładnie na ten czas, w którym jest nas on potrzebny. Bez większych zobowiązań.

Co musimy mieć i zrobić, aby wypożyczyć auto?

Nie każda osoba, która wybierze się do wypożyczalni samochodów wyjedzie z niej wypożyczonym autem. Wszystko ze względu na narzucane przez usługodawcę wymagania. Nic dziwnego, że takowe istnieją, bowiem to właściciel wypożyczalni ponosi pełną odpowiedzialność za wypożyczane przez siebie auta. Wypożyczając je nieodpowiedniej osobie (nie spełniającej podstawowych wymagań wyszczególnionych w dwóch pierwszych punktach poniżej) popełnia przestępstwo, które może być bardzo dotkliwe w konsekwencjach. Aby więc w ogóle rozważać wejście do wypożyczalni, musimy upewnić się, że:

posiadamy prawo jazdy – musi ono być, oczywiście, ważne; co jednak istotne, musi umożliwiać nam kierowanie autem, które chcemy wypożyczyć – jeżeli więc jest to osobówka, musi to być prawo jazdy kategorii B; analogicznie należy podchodzić do pojazdów podchodzących pod klasyfikację innych kategorii;

jesteśmy pełnoletni i mamy dowód osobisty lub paszport – warunek ten jest absolutnie konieczny, zwłaszcza, że zwykle przed wypożyczeniem podpisywana jest wiążąca obie strony umowa – aby ją podpisać musimy mieć przynajmniej 18 lat (i oczywiście udowodnić to właśnie jednym z tych dokumentów).

Oczywiście te dwa wymagania to absolutna podstawa, ale wybrane wypożyczalnie zazwyczaj kierują się swoimi własnymi zasadami, dodatkowo często wymagają nieco więcej (głównie ze względu na zabezpieczenie się na wypadek ewentualnej kradzieży czy uszkodzenia samochodu). Czego mogą wymagać?

odpowiedniego wieku – zazwyczaj firmy oferujące wypożyczanie samochodów wymagają od wynajmującego przynajmniej 20 lat (a w przypadku większych aut również i więcej); istnieje też górna granica, acz ona nie zawsze jest stosowana i zależy bardziej od indywidualnego podejścia;

doświadczenia za kierownicąwypożyczalnia samochodów często wymaga doświadczenia za kierownicą, zwykle rocznego lub dwuletniego celem zagwarantowania, że nic się nie stanie z jej autem;

karty kredytowej lub dokumentu potwierdzającego stały dochód – firma wypożyczająca musi zabezpieczyć się finansowo, czy to na wypadek kradzieży, czy też na inne sytuacje losowe; tutaj podejście jest różne – część z nich wymaga wpłacenia kaucji, innym wystarczy dokument potwierdzający stały dochód (wraz z umową, oczywiście) i posiadanie konta bankowego;

Czym kierować się przy podpisywaniu umowy?

Jedno ma miejsce zawsze: podpisanie umowy. To w niej zawarte są wszystkie z podanych powyżej podstawowych wymagań oraz indywidualne dla wybranej wypożyczalni wymogi. Zanim jednak my zdecydujemy się na podpisanie tego dokumentu, pamiętajmy, że to my jesteśmy tutaj klientami i my możemy wymagać. Oczekujmy więc przede wszystkim przejrzystości umowy – nie może być w niej żadnych niedomówień czy kruczków prawnych, które mogłyby potencjalnie być wykorzystane przeciwko nam. Często firmy wynajmujące właśnie za pośrednictwem umowy starają się przenieść odpowiedzialność za auto na nas – nie gódźmy się na to.

Warto zwrócić uwagę również na stosunek ceny do czasu wynajmu – w większości firm istnieje zasada, że im dłużej jeździmy danym samochodem, tym mniej zapłacimy (w przeliczeniu na dzień wypożyczenia, oczywiście). Bardzo często w zapisie umowy jest wspomniane, że samochód należy zwrócić po zatankowaniu go do pełna. Zwróćmy uwagę, czy jest on również zatankowany, gdy opuszczamy wypożyczalnię.

Na uwadze powinniśmy mieć też jedno: ewentualne kary związane z oddawaniem samochodu w złym stanie. Dowiedzmy się zawczasu, co dana firma sprawdza przy oddawaniu – wiadomo bowiem, że niektóre części z wnętrza samochodu psują się samoczynnie, bez większej ingerencji z naszej strony. Czy to oznacza, że będziemy za to płacić karę? Otóż jeśli podpiszemy odpowiednią umowę, niekoniecznie. Dlatego właśnie tak ważny jest ten ostatni przed uzyskaniem dostępu do samochodu proces.

Podsumowanie

Decydując się na skorzystanie z wypożyczalni samochodów musimy mieć na uwadze, że musimy spełniać podstawowe wymagania firm oferujących tę usługę. Wśród nich zawsze znaleźć można konieczność wylegitymowania się prawem jazdy, jak również pokazania dowodu osobistego (często nie idą one w parze, a ten drugi jest niezbędny do zawarcia samej umowy). Wszystko jednak zależy od tego, jaki regulamin ma dana wypożyczalnia samochodów – część z nich wymaga bowiem chociażby zaświadczenia o niekaralności (co brzmi dość logicznie – w końcu zamierzamy wypożyczyć sprzęt tak łatwy do skradzenia). Jeżeli już jednak spełniamy te wymagania, musimy jeszcze tylko przyjrzeć się dokładnie ofercie danej firmy oraz umowie, którą będziemy podpisywać. Pamiętajmy, żeby zrobić to “na chłodno” i nie pochopnie.