Fizjoterapeutów i rehabilitantów w naszym kraju przybywa. Jest to odpowiedź młodych ludzi na zapotrzebowanie starzejącego się, polskiego społeczeństwa. Niestety, rynek medyczny jest dla tej grupy nieubłagany. Nie wystarczy skończyć szkoły policealnej lub szkolenia, aby pracować z niepełnosprawnym pacjentem. Trzeba ukończyć studia kierunkowe, a następnie regularnie się doszkalać i to nie tylko z dziedzin związanych z medycyną i usprawnianiem.
Policealne szkoły medyczne już dawno zostały pozamykane. Ministerstwo opracowało bowiem nowy plan edukacji dla pielęgniarek, położnych, laborantów i fizjoterapeutów. Dzięki temu możemy spełnić wymogi Unii Europejskiej, jak również osiągnąć wysoki poziom opieki nad pacjentem. Patrząc z perspektywy czasu, tą „rewolucję” w nauczaniu można zaliczyć do udanych, a medycy nie pozostawili swoich umiejętności tylko i wyłącznie na obowiązkowym poziomie edukacji, ale poszli o krok dalej, biorąc udział w licznych, doszkalających kursach dla fizjoterapeutów. Zacznijmy jednak najpierw od wyjaśnienia w jaki sposób zostać fizjoterapeutą.
Jak wygląda edukacja fizjoterapeutów?
Chcąc wykonywać zawód rehabilitanta bądź fizjoterapeuty należy po zdanej maturze dostać się, a następnie ukończyć studia kierunkowe. Są one podzielone na dwa etapy: pierwszy to studia licencjackie, które trwają trzy lata, oraz drugi etap czyli studia uzupełniające magisterskie. Kolejny krok, to studia doktoranckie. Oczywiście można pozostać tylko z dyplomem licencjata fizjoterapii, ale wiadomo, im wyższe wykształcenie i większe doświadczenie, tym więcej pacjentów, którzy jednocześnie sa klientami, lepszy etat i lepsze zarobki. I choć większość fizjoterapeutów wybiera ten kierunek zawodowy z pasji, to jednak wysokość miesięcznej pensji, w dzisiejszym świecie, ma ogromne znaczenie.
Plusem jest to, że w odróżnieniu od lekarzy, fizjoterapeuta nie musi kończyć studiów kierunkowych na Uniwersytecie Medycznym, ale może je odbyć w prywatnej uczelni, która ma uprawnienia i akredytację do nauczania, egzaminowania i wydawania ważnych dyplomów tej specjalizacji.
Zawodowe kursy dla fizjoterapeutów
Po zakończonej edukacji podstawowej warto zdobyć doświadczenie, a w między czasie wziąć udział w kursach dla fizjoterapeutów https://kursy-fizjoterapia.eu/. Obecnie na rynku szkoleniowym do wyboru jest ich szeroka gama. Trwają od kilku godzin do kilku dni, w zależności od stopnia trudności i wiedzy jaką organizatorzy mają do przekazania. Ich moduły zazwyczaj podzielone są na dwie części: teoretyczną i praktyczną.
Jakie zawodowe kursy dla fizjoterapeutów są szczególnie przydatne?
- Kursy związane z treningiem dna miednicy- nasze społeczeństwo się starzeje, a jedną z dolegliwości seniorek, ale także kobiet w ciąży i zaraz po porodzie, jest Nietrzymanie Moczu. To dość krępująca niedogodność, zatem kobiety szukają specjalistów, którzy nauczą ich ćwiczyć mięśnie Kegla oraz zastosują zabiegi fizykalne oraz kinezyterapii.
- Kursy masażu specjalistycznego- wprawdzie podstaw masażu fizjoterapeuci uczą się na studiach, ale jak wiadomo umiejętnie wykonany zabieg, związany z konkretną przypadłością może znacznie wspomóc a nawet wyeliminować farmakoterapię bólu. W szczególności poleca się kursy z masażu klasycznego, masażu tkanek głębokich i powięzi oraz akupresury.
- Kursy terapii manualnej- uczą wspomagania zarówno stawów, jak i kręgosłupa. Po ukończeniu takiego szkolenia łatwiej będzie zdobyć pracę jako fizjoterapeuta na oddziale ortopedycznym, neurologicznym, czy w szpitalu reumatologicznym lub sanatorium.
- Kursy kinesiotapingu- czyli rehabilitacji za pomocą plastrowania dynamicznego. Umiejętne naklejanie plastrów nie tylko przynosi ulgę w bólu, ale także zapobiega ewentualnym podrażnieniom. To bardzo modny ostatnio zabieg, któremu poddają się nie tylko sportowcy.
- Kursy osteopatii- tego typu terapia pomaga w walce z bólem kręgosłupa i stawów, po urazach kostno-stawowych i mięśniowych, w leczeniu wszelkiego rodzaju wad postawy zarówno u dzieci jak i dorosłych, jak również w profilaktyce okołoporodowej.
- Kursy odnowy biologicznej- otworzą nowe możliwości pracy w sanatoriach oraz ośrodkach typu Health and Beauty.
Wybierając kurs dla fizjoterapeutów należy zwrócić uwagę, czy zaświadczenie/ dyplom, który medyk otrzyma po jego zakończeniu, posiada akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dodatkowe kursy dla fizjoterapeutów
Oprócz szkoleń zawodowych ośrodki szkoleniowe oferują również kursy dla fizjoterapeutów z dziedzin pokrewnych i nie tylko, np. marketing czy komunikacja. To istotna wiedza dla medyka jeśli planuje on otworzyć własny gabinet. Nie jest to łatwe wyzwanie, bowiem bez odpowiedniej wiedzy i praktyki, już na początku działalności może mieć on problem chociażby z pozyskiwaniem klientów. Dlatego warto, aby skorzystał z kursów dotyczących:
- Psychologii biznesu- to dziedzina, która pokaże fizjoterapeucie jak stać się atrakcyjnym dla swojego Klienta (w jego przypadku pacjenta) na tle istniejącej już konkurencji.
- Skutecznej komunikacji interpersonalnej- szkolenia tego typu uczą fizjoterapeutów jak rozmawiać z Klientem, jak odczytywać jego mowę niewerbalną, jak mówić, aby zostać wysłuchanym i jak słuchać, aby zrozumieć oczekiwania Klienta.
- Marketingu- który nauczy fizjoterapeutę skutecznego pozyskiwania Klientów/ pacjentów oraz stworzenia odpowiedniej, spersonalizowanej reklamy.
(Uwaga do Zleceniodawcy- starałam się nie podawać konkretnych nazw kursów, bowiem każdy ośrodek inaczej nazywa swoje szkolenia z danej dziedziny, a w zleceniu nie została podana nazwa ośrodka szkoleniowego, który artykuł ma reklamować)