Którą pamięć RAM wybrać dla komputera?

Urządzenie pamięci RAM jest nierozerwalnie związane z działaniem procesora i napędów. Korzystanie z pamięci RAM umożliwia szybsze uruchamianie aplikacji. Co robi pamięć RAM? Najpierw dane z nośnika pamięci trafiają dokładnie na niego, a następnie są przetwarzane przez procesor. Wymiana informacji między tymi komponentami może odbywać się bezpośrednio, ale z reguły w proces ten zaangażowana jest pamięć podręczna.

Co to jest pamięć RAM?

Jest to szybka pamięć lokalna, która zawiera małe sektory. Jest to potrzebne do tymczasowego przechowywania danych, do których użytkownik najczęściej uzyskuje dostęp. Dzięki temu informacje szybciej trafiają do rejestrów procesorów. W rezultacie wymuszone przestoje procesora zostają całkowicie zredukowane lub całkowicie wyeliminowane, a tym samym ogólna wydajność wzrasta. Za działanie pamięci RAM odpowiedzialny jest kontroler umieszczony na płycie (mikroukład, który komunikuje się z procesorem komputera i kontroluje interakcję z pamięcią). Dzięki temu procesor jest podłączony do węzłów korzystających z szybkich magistral: operatywnego, graficznego.

Co wpływa na pamięć RAM w komputerze?

Moc procesora jest wprost proporcjonalna do pojemności pamięci RAM. Oznacza to, że im wyższa prędkość pamięci, tym szybszy jest cały zestaw. Nie jest to jednak jedyny istotny parametr, który należy wziąć pod uwagę. Na wydajność samego procesora ma wpływ: objętość – im więcej gigabajtów, tym lepiej. Wybierając moduły, należy wziąć pod uwagę, ile obsługuje płyta systemowa. Częstotliwość tzn. szerokość pasma. Mierzone w megahercach. Generacja im nowsza, tym lepsza.

Więcej o rodzajach pamięci RAM: DDR3 jest echem z przeszłości, ale takie moduły są nadal wykonywane i dość powszechne w prostych zestawach. Nowoczesne wysokowydajne wsporniki są typu DDR4. Warto zwrócić uwagę, jeśli jest potrzeba super produktywnego komputera. Zapewnia niezbędną szybkość gier, profesjonalne programy do pracy z treściami audio, wideo i grafiką.

Którą pamięć RAM kupić na laptopa lub komputer?

RAM produkowany jest w dwóch formach: DIMM i SO-DIMM, pamięci dynamicznej i składa się z układów scalonych półprzewodników. Ważne jest, aby pamiętać, że cała pamięć RAM jest niestabilna, to znaczy przy braku zasilania dane znikają. Ale aby zapisać je na dysku twardym lub dysku SSD, jest dla nich specjalna sekcja, a po włączeniu zasilania dane te są pobierane z powrotem. Pamięć systemowa komputera składa się z pamięci fizycznej, która jest określana jako pamięć RAM, oraz z pamięci wirtualnej. Pamięć SO-DIMM jest używana w laptopach, małych komputerach typu Al-in-one, systemach ITX, ponieważ są to małe płyty. Pamięć DIMM to pamięć RAM dla standardowych komputerów. Ceny pamięci RAM SO-DIMM są zwykle nieco wyższe niż zwykle ze względu na niestandardowy rozmiar. W przeciwnym razie obie pamięci RAM mają absolutnie identyczne cechy.

Pamięć RAM dla pełnowymiarowego komputera występuje w czterech typach:

  • DDR – pasek pamięci z 184 stykami i napięciem od 2 V do 2,4 V. Ten format jest już nieaktualny, ale jeśli ktoś zdecyduje się zaktualizować stary komputer ze starą płytą główną, w której gniazda są przeznaczone tylko dla DDR, ddr2 jest sprzedawany w sklepach internetowych.
  • DDR2 to karta pamięci z 240 stykami i napięciem 1,8 V. Niezgodny z DDR, ma mniejsze zużycie energii, ale częstotliwość robocza jest znacznie wyższa.
  • DDR3 to nowoczesna karta pamięci o zmniejszonym zużyciu energii, wysokiej częstotliwości pracy. Szybkość jest o 30% wyższa. DDR3 to obecnie popularny moduł pamięci na rynku. Nie jest kompatybilny z ddr2.
  • DDR4 ma wysoka przepustowość – 25,6 Gib / s. Niezgodna ze wszystkimi innymi typami, aby uwolnić pełny potencjał tej pamięci, trzeba wyposażyć swój komputer w odpowiedni procesor. Ddr4 RAM cena rynkowa jest wysoka, ale jest szybsza niż ddr3.

Ilość pamięci RAM jest ważnym kryterium wyboru. Wszystko zależy od komputera i ustawionych dla niego zadań. Istnieją standardowe ilości pamięci RAM – 2,4,8,16,32, które można umieścić na płycie głównej.

  • 2 GB pamięci RAM jest odpowiednie tylko do pracy i edycji dokumentów lub po prostu do czytania wiadomości w Internecie.
  • 4 GB pamięci RAM jest standardem dla komputera biurowego i wystarcza do oglądania filmu w domu. Idealny, jeśli ktoś ma stary 32-bitowy system Windows.
  • 8 GB RAM to pamięć RAM dla pełnoprawnego komputera, można grać w gry i oglądać filmy oraz uruchamiać wymagające programy. Można także umieścić 2 karty po 4 GB.
  • 16 GB pamięci RAM – lepiej jest ustawić gniazda na 8 GB lub 4×4 GB, ta ilość pamięci jest odpowiednia do pracy z edytorami graficznymi, edytorami wideo. Do transmisji online lub strumieniowego przesyłania wideo.
  • 32 GB pamięci RAM, wykona wszystkie zadania, wszystkie gry przejdą na maksymalne ustawienia graficzne. Jednak ta opcja jest droga i zanim dokona się zakupu takiej karty pamięci, trzeba się upewnić, że reszta komputera również jest uaktualniona.

Kolejną cechą charakterystyczną wyboru pamięci RAM jest synchronizacja. Timing, czyli opóźnienie czasowe sygnału, wszystko jest proste, im niższy timing, tym wyższa prędkość pamięci RAM.