Pompy ciepła

Ile oszczędzają pompy ciepła powietrze-woda? Systemy pomp ciepła zwracają się po 3-4 latach dzięki znacznym oszczędnościom w kosztach ogrzewania. Całkowity czas ich działania wynosi co najmniej 20-40 lat, znacznie dłużej niż jakikolwiek inny rodzaj urządzenia grzewczego.

Najlepszym wyborem ze względu na zasadę efektywności energetycznej jest szeroka gama kompaktowych wysokowydajnych jednostek do ogrzewania, chłodzenia i ciepłej wody użytkowej, co pozwala wybrać najbardziej precyzyjny model w oparciu o funkcjonalność i wydajność konkretnego projektu.

Koszt pompy ciepła powietrza

Tak, pompy ciepła do ogrzewania są dziś znacznie droższe niż kotły gazowe, elektryczne lub na paliwo stałe. Ale to złożone, zaawansowane technologicznie inteligentne urządzenie sterujące, jedno urządzenie zamiast trzech, z możliwością zewnętrznego (przez internet) sterowania i ustawiania parametrów. Dodatkowo korzyści w zakresie funkcjonalności, komfortu i oszczędności na rachunkach za media znacznie przewyższają koszt powietrznej pompy ciepła. Wybierając lepszy, bardziej energooszczędny sprzęt, możesz osiągnąć mniejsze zużycie energii i szybszy zwrot z inwestycji.

Najniższy koszt eksploatacji w porównaniu do innych urządzeń grzewczych. Na każdy 1 kW energii elektrycznej pompa ciepła wytwarza 3 kW ciepła. Oznacza to, że koszt zaopatrzenia domu w energię jest zmniejszony od 2 do 4 razy. Rezultat: żyjesz w bardziej komfortowym i bezpiecznym środowisku. Nie jesteś już zależny od dostaw gazu. Mniej rachunków, po prostu płacisz za prąd i stajesz się bardziej autonomiczny.

Nie tylko ogrzewanie domu, ale także klimatyzacja

Urządzenie nie tylko zapewnia odpowiednie ogrzewanie i zaopatrzenie w ciepłą wodę, ale latem może być również używane jako klimatyzator. Wszechstronność wymaga zintegrowanej metody instalacji pompy ciepła. Pompy ciepła dobierane są indywidualnie w oparciu o potrzeby właściciela domu. Możliwość korzystania latem z klimatyzatora z pompą ciepła pozwala zrezygnować z dodatkowej jednostki zewnętrznej (np. klimatyzatora domowego) i zaoszczędzić na zakupach i dalszej konserwacji. Pompy ciepła działają na zasadzie elektryczności. Obecnie istnieje wiele alternatywnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej (panele słoneczne, farmy wiatrowe itp.). Dodatkowo pompy ciepła zużywają 4 razy więcej energii elektrycznej niż kotły elektryczne i nie wymagają gazu.

Jak wybrać powietrzną pompę ciepła?

Aby kupić pompę ciepła, nie musisz oszczędzać latami i nadal płacić wygórowanych cen za gaz czy węgiel. Możesz wybrać rzetelny plan dofinansowania zakupu pompy ciepła: Czyste Powietrze, Termomodernizacja Mitygacja, Stop Smoke, Moje Ciepło, Mój Prąd. Dzięki wsparciu finansowemu możesz cieszyć się wszystkimi zaletami komfortu pompy ciepła i zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Świadomość ekologiczna i uniwersalność tych silników cieplnych sprawia, że ​​rośnie zainteresowanie instalacją pomp ciepła, a co za tym idzie liczba programów stymulacyjnych do ich realizacji. Oczywiście przy wyborze modelu należy bardzo dokładnie obliczyć i przeprowadzić wstępne prace termomodernizacyjne budynku. Pomoże to znacznie zmniejszyć wymaganą moc grzewczą, a tym samym obniżyć cenę powietrznej pompy ciepła.

Perspektywy i prognozy

Bazując na wieloletniej tradycji i uznaniu, pompy ciepła spełniają najwyższe wymagania w zakresie niezawodności, charakteryzują się oszczędnym zużyciem energii i niskim poziomem hałasu. Istnieje wiele przykładów instalacji i bardzo wydajnej pracy takich instalacji z zainstalowanym wyposażeniem (kotły elektryczne, kotły gazowe i na paliwa stałe), a także przykłady energooszczędnych kompleksów opartych na alternatywnych źródłach energii (pompy ciepła + fotowoltaika). Istnieje wiele przykładów takich pomp ciepła, które działają wydajnie do ogrzewania i ciepłej wody w obiektach komercyjnych.

Powietrzne i gruntowe pompy ciepła

Pompy ciepła

Pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła są tańsze niż gruntowe pompy ciepła i mają stosunkowo wysoki roczny średni współczynnik cieplny wydajności. Dodatkowo tego typu pompy ciepła mogą zapewnić aktywne chłodzenie w podstawowej konfiguracji. Inteligentny system odladzania wymiennika ciepła, który pozwala efektywnie wykorzystać powietrzną pompę ciepła w warunkach dużej wilgotności i ujemnych temperaturach. Czynniki te przyczyniają się do ich szerokiego wykorzystania przy tworzeniu nowych systemów ciepłowniczych oraz modernizacji przestarzałych systemów ciepłowniczych.

Główną różnicą między powietrznymi pompami ciepła a gruntowymi pompami ciepła jest ich niższy koszt i niższa wydajność przy niższych temperaturach zewnętrznych. Jednocześnie średni roczny współczynnik sprawności pozostaje wysoki, co zapewnia, że ​​pompa ciepła pracuje wydajniej niż jakikolwiek inny system grzewczy. Dlatego ekonomicznie uzasadnione jest zastosowanie powietrznej pompy ciepła w głównej strefie temperaturowej (do -15°C°), po której system grzewczy przechodzi na dogrzewanie. Większość powietrznych pomp ciepła nagrzewa się do -20°C°/-30°C°, po czym system grzewczy przełącza się na dogrzewanie.