Plusy i minusy inwestowania w systemy fotowoltaiczne: Dziś mamy do czynienia z modą na życie w zgodzie z naturą. Ludzie coraz częściej decydują się na zmianę stylu życia, poprawę sposobu odżywiania i pójście na siłownię. To wszystko są ogromne zmiany, nie tylko dlatego, że wykraczają daleko poza jednostkę – ponieważ przekładają się również na troskę o środowisko na większą skalę. Jednym z takich „masowych” rozwiązań są panele fotowoltaiczne, których popularność rośnie, a wraz z nią liczba firm specjalizujących się w systemach fotowoltaicznych działających na terenie niemal całego kraju. Jakie są korzyści z wprowadzenia tego typu instalacji w swoim domu?
Zalety paneli słonecznych
Inwestując w systemy fotowoltaiczne (montowane i sprzedawane), zyskamy nie tylko etykietę „eko” i szacunek sąsiadów. Tego typu rozwiązania niosą ze sobą wiele innych zalet, m.in.:
- Ekologicznie – energia z paneli fotowoltaicznych jest „zielona” – w ramach działania systemu fotowoltaicznego nie zanieczyszczamy środowiska ani nie wytwarzamy niczego poza czystą energią. Nie ma więc problemu szkodliwej emisji CO2 (występującej w innych formach wytwarzania energii);
- Niewyczerpana, niewyczerpana darmowa energia – jeśli jesteśmy skłonni ponieść jednorazowe koszty związane z instalacją systemów fotowoltaicznych w naszych domach, będą one generować dla nas prąd (i oszczędzać, nawet dochody – patrz niżej), przez kilkanaście lat, za darmo;
- Oszczędności – Głównym celem instalacji takiego systemu jest oczywiście oszczędność pieniędzy na rachunkach za prąd, które są coraz droższe – jeśli panele fotowoltaiczne będą nam dobrze działać, z łatwością mogą pokryć 100% naszego zapotrzebowania na energię elektryczną, często powodując nawet inne przekroczenia standard (poniżej dowiesz się, jak sobie z tym poradzić);
- Możliwość opłacalności – zależy od współpracy z siecią, w tym przypadku, jeśli powstanie nadwyżka energii (nie wykorzystując energii generowanej dla nas przez panele fotowoltaiczne), możemy ją odsprzedać do sieci publicznej. Nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą dorobić.
Wady paneli słonecznych
Największą wadą, z jaką spotkamy się decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych w naszych domach, jest to, że mogą one kosztować fortunę – choć powoli zaczyna się to zmieniać, zazwyczaj wiąże się to ze sporym jednorazowym kosztem, mimo że koszty się zwracają podczas pracy może być dla niektórych przeszkodą nie do pokonania. Minusy mogą też zależeć od warunków pogodowych – zwłaszcza jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie nie dociera dużo światła słonecznego. Następnie musimy połączyć system fotowoltaiczny z instalacją sieciową, aby nigdy nie zabrakło nam energii elektrycznej, której potrzebuje dzisiejszy świat.
Jak wybrać firmę do instalacji fotowoltaicznych?
W związku z prawdziwym „boomem” rynku i popularnością instalacji fotowoltaicznych, istnieje wiele firm świadczących kompleksowe usługi z zakresu instalacji fotowoltaicznych. Taka sytuacja sprawia, że mamy bardzo szeroki wybór i możemy wybrać firmę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Najpierw pamiętamy, aby umówić się z nią na przyjazd do naszej posesji i zasięgnięcie porady w sprawie instalacji.
Jak wiadomo każda działka jest inna, a same panele fotowoltaiczne nie zawsze są instalowane na dachu (mimo, że jest to ich najpopularniejsze miejsce). Zobaczmy, jakie rozwiązanie firma wymyśliła, co z nim zrobi i co najważniejsze, ile nas to będzie kosztować. Chociaż ludzie najczęściej wybierają firmę, której sprzedają panele montażowe, wcale tak nie musi być – o czym musimy pamiętać wybierając opcję najlepszą dla nas finansowo i technicznie.
Wybierając firmę zajmującą się instalacjami fotowoltaicznymi (montażem i sprzedażą) pamiętajmy o zwróceniu uwagi na opinie na ten temat. Chociaż często trudno jest je znaleźć w Internecie, zawsze możesz uczyć się od ludzi, którzy już mają takie systemy – ponieważ są one tak przekonujące, znalezienie tego typu ludzi nie powinno być dla nas problemem.