Co powinniśmy wiedzieć o detoksie narkotykowym? Ośrodki rehabilitacyjne prowadzą detoksykację, której celem jest zerwanie z tzw. narkomanią i umożliwienie osobom uzależnionym odzwyczajenia się od używek pod ścisłym nadzorem lekarskim. Dzięki temu narkoman ma możliwość bezpiecznego odstawienia narkotyku i złagodzenia skutków zespołu abstynencyjnego, który zwykle towarzyszy odstawieniu narkotyku.
Jakie są etapy detoksykacji?
Leczenie narkomanii wymaga od nas dobrania zindywidualizowanego planu leczenia, odpowiedniego dla pacjenta. Bierze się pod uwagę stan psychiczny i fizyczny każdego pacjenta. W tym celu oceniany jest status społeczny pacjenta. Detoks jest właściwie pierwszym bardzo ważnym krokiem w walce z nałogiem. Nie tylko przeprowadzi Cię przez niezwykle trudny okres tzw. zespołu abstynencyjnego (tzw. głód narkotykowy), ale również bardzo szybko doprowadzi do radykalnej poprawy samopoczucia. To po prostu ułatwia nam walkę z nałogiem.
Pierwszym krokiem w detoksykacji jest zawsze wywiad medyczny z pacjentem. To na tej podstawie specjaliści są w stanie ocenić i określić stan zdrowia pacjenta w trakcie leczenia. Często zlecane są również dodatkowe badania. O jakich badaniach mówimy? Najczęściej wykonuje się elektrokardiogram oraz badania krwi, które są niezbędne do oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Możemy również zobaczyć skierowanie na badania psychologiczne lub, rzadziej, na badania narządów wewnętrznych. Najczęściej są to badania żołądka i wątroby. Narządy te są najczęściej uszkadzane przez toksyczne stymulanty.
Kolejnym etapem detoksykacji jest oczyszczenie organizmu z narkotyku przy jednoczesnym łagodnym przejściu do stanu całkowitego odstawienia. Leczenie narkomanii to tak naprawdę proces wieloetapowy. Detoks skutecznie pomaga osobom uzależnionym przejść przez ten bardzo trudny czas i ogólnie poprawia ich stan zdrowia.
Podczas usuwania toksyn z organizmu należy również zwrócić uwagę na uzupełnianie płynów i elektrolitów. Lek podaje się najczęściej w postaci kroplówki. Pomogą Ci bezpiecznie wyjść z uzależnienia. W niektórych przypadkach konieczne jest zastąpienie leków, na których organizm pacjenta polega, lekami, aby stopniowo wydalać szkodliwe substancje z organizmu. Ponadto w trakcie leczenia stosowane są leki wspomagające. Te środki przeciwbólowe mogą między innymi zapobiegać konwulsjom i skurczom mięśni lub zmniejszać zwykłą gorączkę. Detoksykacja w ośrodku odbywa się w zasadzie przez całą dobę. Pielęgniarki i oczywiście lekarze są bardzo pomocni. W tym okresie pacjentom udzielana jest również pomoc psychologiczna. Największym problemem jest psychologia.
Jak długo trwa leczenie?
Detoksykacja organizmu z toksyn i toksycznych pozostałości trwa zwykle około trzech dni. Warto jednak pamiętać, że na sam proces detoksykacji istotny wpływ może mieć stopień nasilenia uzależnienia (czas trwania nałogu), rodzaj przyjmowanej substancji oraz ogólny stan zdrowia. Po zakończeniu okresu detoksykacji ośrodki leczenia uzależnień często oferują tzw. pobyty motywacyjne. Jej celem jest oczywiście zachowanie abstynencji. W przypadku stosowania leków kuracja ta trwa około dwunastu tygodni.
Jak znaleźć dobre centrum detoksykacji?
Dobry ośrodek, który zajmie się detoksem, możemy znaleźć poprzez skierowanie. Już wielokrotnie lekarz pierwszego kontaktu polecał pacjentowi dobry ośrodek. Jeśli jednak nie otrzymamy takiego monitu, możemy go poszukać sami. Jaki jest pożytek z internetu, prawda? W internecie możemy znaleźć absolutnie wszystko.
Szukając własnego gabinetu w Internecie, zwróćmy najpierw uwagę na opinie o ośrodku krążące w Internecie. Takim ośrodkom powinniśmy zaufać, jeśli są one w przeważającej mierze pozytywne. Z drugiej strony, jeśli opinie są niestety mieszane lub, co gorsza, w większości negatywne, nie ma sensu ryzykować innej drogi.
Pamiętajmy, że nie należy ograniczać się samą lokalizacją ośrodka. Czasami lepiej pojechać trochę dalej, ale jednocześnie być pod opieką prawdziwego eksperta. W tych okolicznościach nasze bezpieczeństwo i zdrowie są absolutnie najważniejsze. Nie ma niczego ważniejszego. Chcemy jak najszybciej wyjść z nałogu i zacząć żyć od nowa. To naprawdę możliwe. Warto czytać inspirujące blogi prowadzone przez osoby, które przeszły podobne ścieżki. Oczywiście na koniec chcielibyśmy dodać, że wsparcie bliskich jest bardzo ważne. Rola rodziny w tej kwestii jest nieoceniona. Musimy o tym pamiętać. Jest jeszcze trudniej, jeśli nie masz wokół siebie dobrych ludzi. Dodamy jeszcze, że początki mogą być bardzo trudne, ale należy stawić czoła tym przeciwnościom losu i walczyć o siebie.