Co jest wyjątkowego w srebrnych opatrunkach i jak często je zmieniać – profesjonalne opatrunki znajdziesz w aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym. Są to różnego rodzaju opatrunki, które w różny sposób funkcjonują. Kiedy należy stosować opatrunki ze srebrem? Jak założyć taki opatrunek? Kiedy musimy to zmienić? Znajdźmy odpowiedzi na te pytania.
Cenna własność
Mało kto o tym wie, ale srebro ma właściwości antybakteryjne. Dlatego był używany jako środek dezynfekujący i dezynfekujący. Opatrunki ze srebrem wykazywały działanie bakteriobójcze zarówno wewnątrz opatrunku, jak i w środku rany. W ten sposób sam proces gojenia jest znacznie przyspieszony. Srebrny opatrunek skutecznie reguluje wilgotność w obrębie rany. Dlatego tworzą szczelną barierę przed bakteriami i wirusami.
Opatrunek przylega do powierzchni rany i jej nie podrażnia. Nie powodują dodatkowych uszkodzeń. Opatrunki mogą być stosowane w leczeniu różnego rodzaju ran, w tym stopy cukrzycowej i odleżyn. Plaster srebrny, który jest stosowany miejscowo w leczeniu zakażonych ran, jest również dobrym sposobem leczenia oparzeń drugiego stopnia. W ofercie nie tylko plastry profesjonalne, ale także różne marki opatrunków i opatrunków srebrnych. W razie potrzeby zróbmy co w naszej mocy.
Niesamowity komfort leczenia
Poza właściwościami mechanicznymi umożliwiającymi odprowadzanie wydzieliny na zewnątrz i zapewniającym dobrą wentylację rany bardzo ważne jest, aby siatka samego opatrunku zawierała srebro. Co to oznacza w praktyce? Dzięki specjalnej budowie opatrunek działa barierowo, dzięki czemu skutecznie wspomaga sam proces gojenia rany.
Jednak opatrunki ze srebrem mają wiele innych zalet, które są niezwykle ważne z punktu widzenia pacjenta. Jeśli chodzi o leczenie trudno gojących się ran, zmiana opatrunków może być dla rannego prawdziwym urazem. Częste uszkodzenia dotkniętego obszaru to nie tylko duży dyskomfort, ale także hamowanie procesu gojenia poprzez niszczenie nowo powstałej tkanki. Opatrunki srebrne na rany mają znacznie przedłużone działanie i właściwie nie wymagają wymiany nawet do 7 dni
Niestety niektóre produkty nasączone wazeliną lub parafiną mogą przykleić się do rany. Dlatego mogą prowadzić do bardzo bolesnych zmian opatrunków. Jeśli chodzi o opatrunki srebrne z kwasami tłuszczowymi, ich usunięcie jest całkowicie bezbolesne. Trzeba przyznać, że bezbolesne zmiany opatrunków, oprócz przyspieszenia procesu leczenia, są dla nas pacjentów bardzo ważne. Trzeba też powiedzieć, że maść pokrywa brzegi naszych ran, zapobiegając maceracji.
Polecamy szczególnie:
Gdy weźmiemy pod uwagę gamę dostępnych produktów do terapii i pielęgnacji ran, okazuje się, że opatrunki srebrne na trudno gojące się rany są również odpowiedzią na potrzeby zdecydowanej większości pacjentów, bezpośrednio związane z redukcją bólu związanego z opatrywaniem ran. Ponadto jest to jeden ze sposobów dbania o odpowiednie środowisko, niezbędne do zapewnienia jak najlepszych warunków do szybszego gojenia się rany.
Kiedy zmieniać opatrunki srebrne?
To pytanie jest często zadawane. Wiadomo, że osoby, które mają ten opatrunek, chcą go zmienić zgodnie z zaleceniami producenta. Co powiedział producent? Czy są kompatybilne? W większości tak. W większości przypadków opatrunki ze srebrem należy zmieniać co tydzień, czyli co 7 dni. Jeśli chodzi o oparzenia, musimy liczyć się z tym, że rzadziej zmieniamy opatrunki. Okres ten ustalono na czternaście dni.
Oczywiście w przypadku poważnych ran i oparzeń jesteśmy pod opieką lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się więcej o zmianach opatrunków i innych formach pielęgnacji. Lekarze coraz częściej polecają opatrunki srebrne. Tego typu opatrunki są używane przez nas nie tylko w domu w razie potrzeby, ale także w szpitalach i klinikach. Można śmiało powiedzieć, że są to specjalistyczne opatrunki, które przyniosą pożądane rezultaty.
Gdy przy zmianie opatrunków odczuwamy dyskomfort lub nie ma efektu gojenia, bezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem. Musimy zdać sobie sprawę, że czasami proces gojenia nie przebiega zgodnie z planem i potrzebne są pewne poprawki. Jednak taką decyzję może podjąć tylko lekarz. Nie ma innego wyjścia. Pamiętajmy o tym i wiedzmy, że wszystkie ważne decyzje podejmują lekarze. Czasami potrzebne jest tylko wsparcie farmakologiczne. Najgorsze, co możemy zrobić, to samemu zbadać ranę i odłożyć wizytę u lekarza.