Sketchnoting – co to jest?

Sketchnoting – co to jest? Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym. W szkole, na uczelni, w miejscu pracy, w domu – każdego dnia jesteśmy bombardowani setkami mniej lub bardziej ważnych wiadomości. Jak łatwiej je uporządkować i zapamiętać? Długa lista rzeczy do zrobienia, małe żółte karteczki samoprzylepne, które przyklejaliśmy taśmą do naszych biurek i komputerów, po pewnym czasie stają się nieprzejrzyste. 

Cały zeszyt wypełniony notatkami z zajęć na studiach wcale nie ułatwia nauki do egzaminu. W labiryncie stron i długich linijek tekstu znalezienie najważniejszych punktów może być trudne, a jeszcze trudniejsze do zapamiętania. Tutaj z pomocą przychodzi Sketch Notes, innowacyjny sposób tworzenia notatek. Co to jest i jak w praktyce wykorzystać notatki ze szkicu?

Notatki ze szkicu — co to są notatki ze szkicu?

Sketchnoting to nazwa, która opisuje proces robienia notatek za pomocą pisma odręcznego, małych szkiców, prostych rysunków, własnej typografii i różnego rodzaju symboli graficznych, takich jak strzałki, chmury, kształty geometryczne. Robienie notatek w ten sposób oznacza więc przekładanie przepływu informacji na symbole, slogany i obrazy i przenoszenie ich na papier. Ta kreatywna metoda rejestrowania danych jest łatwiejsza do zapamiętania, ponieważ dane osobowe są powiązane z obrazami lub symbolami. Oczywiście tak narysowane notatki to nie tylko diagramy, szkice i symbole. Ważne, aby całość ułatwiała zapamiętywanie treści. Do autora należy decyzja, które dane zapisze, a które zwizualizuje graficznie. Takie szkice przypominają trochę mapy myśli, ale w ich przypadku można zapisać nie tylko własne pomysły czy wyniki burzy mózgów, ale także treści lektur, wykładów czy spotkań biznesowych.

Czego potrzebują notatki ze szkicu?

Sketchnoting – co to jest?

Sketchnoting – co to jest?

Sporządzanie notatek graficznych czy notatek szkicowych nie wymaga specjalnych umiejętności. Nie trzeba być mistrzem rysunku – wystarczy stworzyć materiał, który jest czytelny i faktycznie łatwiejszy do zapamiętania pewnych rzeczy. Do robienia notatek przyda się czysta kartka papieru lub notatnik, najlepiej formatu A4. Oczywiście możesz wybrać mniejszy format, ale wtedy poczujesz się ograniczony w przestrzeni. Szkice, symbole i hasła będą bardziej czytelne, jeśli zrobimy je w większym formacie. Na co powinienem zwrócić uwagę? Asortyment cienkopisów, pisaków i markerów z pewnością się przyda. Idealnym rozwiązaniem jest dwustronny pisak o dwóch różnych grubościach końcówek, pozwalający na tworzenie przezroczystych elementów o różnej wielkości. Niektórzy ludzie robią notatki za pomocą ołówków o różnej grubości lub nawet miękkich ołówków. Tak naprawdę wybór artykułów piśmiennych oraz przyborów do pisania i rysowania zależy całkowicie od gustu osoby tworzącej notatki.

Jak rozpocząć notatkę ze szkicu?

Chociaż szkicowanie notatek nie wymaga specjalnej wiedzy ani talentu do ilustracji, wymaga pewnej praktyki. Przygotowanie notatek to proces składający się z kilku etapów. Sporządzanie notatek powinno odbywać się z odpowiednim planowaniem, tj. zebraniem odpowiedniego materiału, przemyśleniem tematu w jak największym stopniu i przygotowaniem gotowych schematów najczęściej spotykanych pojęć. Następnie przeczytaj tekst lub posłuchaj, co jest zasiane w formie notatek ze szkicu. Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest przetwarzanie tekstu (pisanego lub mówionego) na symbole, grafikę, obrazy i dopasowywanie szyfrów. Dopiero na końcu jest prawdziwe pisanie notatek i szkicowanie. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie zaplanowanie pracy na dostępnym papierze.

Co sprawia, że ​​szkice zapadają w pamięć?

Dla wielu z nas obrazy są bardziej sugestywne niż same słowa. Nasze mózgi mogą szybciej rozpoznawać obrazy, które widzimy, co jest formą informacji, której nie trzeba dekodować. W przypadku pisma mówionego wiadomość musi zostać najpierw zdekodowana. Sketchnotes byłyby łatwiejsze do zapamiętania, gdybyśmy stosowali różne rodzaje czcionek w zależności od rodzaju informacji. Ważniejsze informacje można zapisać innym kolorem lub umieścić w ozdobnej ramce. Warto też poćwiczyć rysowanie prostych symboli, których często używamy. Tak więc podczas robienia notatek czas nie jest marnowany na tworzenie przyjemnej dla oka grafiki. Niektórzy wolą szkicować jednym kolorem, pisząc i rysując tylko czarnym cienkopisem i flamastrami. Z drugiej strony, inni byli w stanie lepiej zachować informacje w kolorowych notatkach szkicowych. Warto spróbować tego, co w naszym przypadku sprawdza się najlepiej!

Sketchnoting jako narzędzie rozwoju kreatywności

Warto również zauważyć, że Sketch Notes to nie tylko innowacyjny i atrakcyjny sposób zapisywania informacji, ale także łatwiejszy do zapamiętania. Metodę tę można również wykorzystać jako narzędzie do ćwiczenia kreatywności, innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów i myślenia rozbieżnego. Wszystkie te umiejętności są bardzo przydatne w pracy iw życiu codziennym. Dlatego warto uczyć się notatek szkicowych, nie tylko po to, aby rozwinąć swoje zdolności manualne, ale także wypracować kreatywne podejście do rozwiązywania problemów.
W Internecie jest wiele blogów i stron z notatkami szkicowymi. Przeglądanie notatek innych autorów może zainspirować Cię do wypracowania własnego stylu.