Jakie przeznaczenie mają prefabrykowane szafy sterownicze?

Jakie przeznaczenie mają prefabrykowane szafy sterownicze? Szafa sterownicza to obudowa, zwykle metalowa skrzynka lub profil z tworzywa sztucznego, która zawiera ważne elementy elektryczne, kontrolujące szereg procesów mechanicznych. Są to systemy wymagające konserwacji, przy czym najskuteczniejsza jest planowa konserwacja zapobiegawcza i monitorowanie stanu. Personel musi mieć dostęp do paneli sterowania w celu rozwiązywania problemów, regulacji i testowania bezpieczeństwa elektrycznego.

Elementy panelu sterowania ułatwiają wiele zadań, na przykład mogą kontrolować ciśnienie lub przepływ w rurociągu i sygnalizować otwarcie lub zamknięcie zaworu lub kontrolować temperaturę roboczą. Prefabrykacja szaf sterowniczych odbywa się na bazie dokumentacji dostarczonej przez klienta, możliwe jest również zastosowanie autorskiego projektu firmy wykonującej taką usługę.  

Czym są szafy sterownicze?

Szafy sterownicze są powszechną i integralną częścią procesu produkcyjnego w większości gałęzi przemysłu. Problemy z nimi mogą siać spustoszenie w każdej działalności biznesowej i narażać pracowników na niebezpieczeństwo. Dlatego każdy, kto będzie z nimi pracował, musi posiadać umiejętność bezpiecznej pracy z elementami w szafach sterowniczych.

Różne rodzaje szaf sterowniczych

Szafy sterownicze występują w różnych kształtach i rozmiarach. Obejmują one zarówno małą skrzynkę na ścianie, jak i długie rzędy szafek rozmieszczonych w wyznaczonych miejscach.

Niektóre elementy elektrycznego panelu sterowania obejmują:

  • Korpus zabezpieczający wejścia i przełączanie.
  • Monitorowanie i sterowanie mocą i energią.
  • Systemy dystrybucji energii.
  • Ochrona obwodu i obciążenia.
  • Zarządzanie temperaturą.
  • Ruch i napędy.
  • Systemy ochrony: programatory, timery i napędy o zmiennej częstotliwości
  • Zasilacze i transformatory.
  • Korekta współczynnika mocy, ochrona przeciwprzepięciowa i zasilacze bezprzerwowe.
  • Przekaźniki i styczniki.

Obudowa elektrycznego panelu sterowania przechowuje komponenty i działa jako bariera między środowiskiem a komponentami elektronicznymi. Obudowa musi być wystarczająco wytrzymała, aby zapewnić ochronę w środowisku instalacji i ogólnie musi być odporna na wstrząsy, wibracje, ciepło, kurz, płyny i żrące chemikalia. Ponadto korpus szafy sterowniczej nie tylko chroni elektronikę wewnątrz przed wpływami zewnętrznymi, ale także chroni operatora przed kontaktem z urządzeniami pod napięciem.

Prefabrykacja szaf sterowniczych

Jakie przeznaczenie mają prefabrykowane szafy sterownicze?

Jakie przeznaczenie mają prefabrykowane szafy sterownicze?

Prefabrykacją szaf sterowniczych plcontroll.com/prefabrykacja-szaf-sterowniczych/ zajmują się firmy specjalizujące się w projektowaniu takich urządzeń, budową oraz ich montażem. Każda szafa składa się z wysokiej jakości, wytrzymałych komponentów które gwarantują wysoką jakość działania i bezpieczeństwo. Prawidłowo wykonana prefabrykacja szaf sterowniczych oparta jest indywidualnych rozwiązaniach i spełnia wszystkie założenia projektowe. Aby wykonać to zadanie kompleksowo trzeba przede wszystkim zbudować główny komponent, odpowiadający za całą procedurę zasilania jednostek przemysłowych.

Projektowanie szafy sterowniczej musi uwzględniać zarówno aktualne jak i przyszłe zapotrzebowanie na energię, ilość punktów odbioru energii elektrycznej, obciążenie, stałość jej dostaw i ewentualność przebudowy. Tutaj niezbędne jest wykorzystanie najlepszych rozwiązań technicznych umożliwiających wyprodukowanie odpowiedniej szafy sterowniczej, optymalizującej procesy technologiczne i pracę linii produkcyjnych. Projektanci wykonując prefabrykację szaf sterowniczych wykorzystują tylko materiały które są odporne na czynniki środowiskowe. Takie urządzenia posiadają systemy ochrony przeciwpożarowej, nie są podatne na awarie i zwarcia.

Jakie przeznaczenie mają prefabrykowane szafy sterownicze?

Prefabrykowane szafy sterownicze są wykorzystywane do różnych maszyn, systemów magazynowych, linii produkcyjnych, automatyki okrętowej. Taki proces automatyki przemysłowej daje możliwość sprawnego wdrożenia rozwiązania, które będzie całkowicie dostosowane do wymagań linii produkcyjnej. Dlatego prefabrykację szaf sterowniczych wykonuje się podczas projektowania innowacyjnych rozwiązań automatyki przemysłowej. Jest to także możliwe podczas modyfikacji linii automatycznych. Prefabrykowanie jest realizowane na podstawie konkretnych obliczeń, ponieważ wpływa to na funkcjonalność danego systemu i skuteczność jego działania. Z tego powodu trzeba wykorzystywać tylko najwyższej jakości części, które zagwarantują bezproblemową obsługę linii produkcyjnej.

Ważnym czynnikiem jest wielkość korpusu szafy. Mniejsze obudowy mają zwykle większą gęstość urządzeń, co stwarza większe ryzyko przegrzania. Jednak firmy nie chcą tracić zbyt dużej ilości ograniczonej przestrzeni produkcyjnej na rzecz gigantycznej metalowej skrzynki. Typy komponentów powinny być wybierane na podstawie wymagań funkcjonalnych. Wybór części o odpowiednich rozmiarach ma również kluczowe znaczenie, ponieważ wymagania dotyczące napięcia i prądu obciążenia mogą wskazywać minimalne wymagania dotyczące rozmiaru. Komponenty muszą być w stanie niezawodnie poradzić sobie z wymaganiami dotyczącymi napięcia i prądu obciążenia, ale muszą również działać zgodnie z wymaganiami. Przed montażem prefabrykowanej szafy sterowniczej przechodzi ona liczne testy uwzględniające prawidłowość połączeń oraz zabezpieczenia przeciwporażeniowego oraz czynników wynikających ze specyfiki projektu.

plcontroll – automatyzacja w przemyśle
plac Kilińskiego 3
71-414 Szczecin
720884319
www.plcontroll.com