Jak ortodonta dopasowuje aparat na stałe?

Jak ortodonta dopasowuje aparat na stałe? Dla wielu dzieci i nastolatków wizyta u ortodonty, a co za tym idzie aparat ortodontyczny, to konieczność. Aparat to coś więcej niż zwykły uśmiech. Koryguje również wszelkie problemy z wyrównaniem szczęki, które powodują bóle głowy, napięcie szczęki. Podczas gdy aparaty ortodontyczne są najpowszechniejszą formą leczenia ortodontycznego, wiele osób zastanawia się, w jaki sposób ortodonci umieszczają aparaty ortodontyczne.

Proces rozpocznie się od konsultacji z ortodontą. Podczas tej wizyty ortodonta zbada jamę ustną, w tym ustawienie zębów i szczęki, aby określić najlepszy sposób postępowania z aparatem ortodontycznym. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie zębów przed założeniem aparatu ortodontycznego lub może być konieczne poczekanie, aż niektóre zęby wyrosną.

Jak założyć aparat ortodontyczny

Kiedy zbliża się dzień noszenia aparatów ortodontycznych, możesz czuć się zdenerwowany lub onieśmielony. Możesz być pewien, że jest to powszechny i ​​łatwy proces. Wszystko, co musisz zrobić, to położyć się i oglądać telewizję, podczas gdy ortodonta zakłada aparat. Procedura rozpoczyna się od nałożenia specjalnego kleju na zęby w celu utrzymania zamków na miejscu. Drut łukowy jest następnie umieszczany między zamkami i mocowany do metalowych opasek wokół zębów trzonowych. Wreszcie gumka owija się wokół zamka błyskawicznego, aby zabezpieczyć aparat. Te gumki są zwykle najfajniejszą częścią wizyty, ponieważ możesz wybrać żądany kolor i zmieniać go przy każdej kolejnej wizycie. W zależności od Twojego planu leczenia ortodontycznego, Twój ortodonta poprosi Cię o wizyty kontrolne co kilka tygodni. Podczas tych wizyt będzie można dobrać nowe kolorowe opaski, a ortodonta dokręci łuki i usunie nadmiar z zębów trzonowych.

Czy to naprawdę tak bardzo boli?

Zakładanie aparatu ortodontycznego nie jest takie bolesne. Może się okazać, że nie podoba Ci się zapach kleju, który utrzymuje zamki na miejscu, ale szybki łyk wody na koniec wizyty wyciągnie Cię z kłopotów. Kilka godzin lub nawet dzień po wizycie możesz odczuwać bolesność zębów i szczęki. Tego można było się spodziewać. Możesz wziąć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, aby złagodzić ból. W większości przypadków dzieci powinny unikać aspiryny, chyba że zaleci to ich pediatra. Zwykle ból ustępuje w ciągu jednego lub dwóch dni od wizyty. W niektórych przypadkach metalowe zamki błyskawiczne mogą porysować wnętrze ust lub policzków. Jest to tak powszechne, że twój ortodonta da ci specjalny wosk dentystyczny do zakrycia wystających drutów, aby zapobiec dalszemu zadrapaniu.

Co należy zrobić, jeśli aparat ortodontyczny zacznie się poruszać?

Jak ortodonta dopasowuje aparat na stałe?

Jak ortodonta dopasowuje aparat na stałe?

Wbrew nazwie aparaty ortodontyczne nie muszą być trwałe. Są one mocowane do tylnej części zęba za pomocą kleju, ale kompozyt nie jest zaprojektowany na wieczność. Bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie elementu ustalającego, jeśli zbyt mocno myjesz zęby, żujesz twarde przedmioty, takie jak lód lub twarde cukierki, lub uprawiasz sporty kontaktowe bez ochraniacza na zęby. Jeśli drut jest luźny lub pęknięty, orteza może zacząć się poruszać. Druty stosowane w aparatach ortodontycznych często są ze sobą skręcone i jeden z nich może się złamać. Chociaż zwykle nie jest to nagły wypadek dentystyczny, należy jak najszybciej umówić się na wizytę u ortodonty, aby można było go zlokalizować i naprawić lub wymienić aparat ortodontyczny.

Leczenie wad zgryzu

Aparaty ortodontyczne są idealnym rozwiązaniem w leczeniu urazów zgryzu spowodowanych nieprawidłowym ustawieniem zębów. Mogą lekko przesunąć zęby do tyłu, aby lepiej dopasować je do zębów w dolnej szczęce. Czasami tradycyjne metalowe szelki można uzupełnić małymi elastycznymi opaskami przymocowanymi do małych słupków na wspornikach klamry. Zapytaj swojego ortodontę, jaki rodzaj aparatu będzie dla Ciebie najlepszy. Jak długo trwa korygowanie wady zgryzu? Często odpowiedź na pytanie, ile czasu zajmuje wyleczenie zgryzu, zależy od ciężkości zgryzu. Możesz spodziewać się noszenia aparatu ortodontycznego lub przezroczystego przez okres od 6 do 18 miesięcy, aby skorygować wadę zgryzu. Twoje zęby mogą stać się prostsze w tym czasie.

Kogo wybrać?

Idealnie, dentyści i ortodonci powinni współpracować, aby zapewnić doskonałą opiekę. Ogólnie rzecz biorąc, dentysta jest specjalistą od utrzymania zdrowia zębów, podczas gdy ortodonta jest specjalistą od rozwiązywania problemów ze szczęką i ustawieniem zębów. W rzeczywistości dentyści często kierują pacjentów do ortodonty, jeśli występuje problem z ustawieniem zębów lub wadą zgryzu. Ortodonci mają doświadczenie i przeszkolenie, aby poradzić sobie z wszelkimi problemami, które mogą się pojawić. Dodatkowo ortodonci skupiają się na indywidualizacji planów opieki długoterminowej dla każdego pacjenta.