Rolety – rodzaje i przeznaczenie

Rolety, to element wyposażenia mieszkania, który z każdą chwilą staje się coraz bardziej popularny.  Kiedyś do zaciemniania i ozdoby okna służyły zasłony i firany, teraz tę funkcję przejęły rolety. Są nie tylko dużo wygodniejsze od ciężkich zasłon, ale również zajmują mniej miejsca, nie kurzą się, nie wymagają prania i prasowania. Obecnie wiele osób preferuje w mieszkaniach styl minimalistyczny, nowoczesny, w który idealnie wpisują się rolety. Oczywiście, zasłony nadal są stosowane, ale w dużo mniejszym stopniu niż kilka lat temu. Rolety zależnie od typu, pełnią funkcję dekoracyjną, użytkową, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, zapewniają bezpieczeństwo i zatrzymują ciepło. Dobrze dobrane rolety potrafią zmienić wnętrze, nadać mu charakteru i oryginalności.

Rodzaje rolet.

Rolety występują w wielu rodzajach, ale podstawowy podział uzależniony jest od miejsca zamontowania rolet. Występują:

  • Rolety wewnętrzne- są montowane wewnątrz pomieszczeń, w mieszkaniach i lokalach użytkowych. Ich główne funkcje to ochrona przed słońcem oraz funkcja dekoracyjna
  • Rolety zewnętrzne – montowane są na zewnątrz. Chronią mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi, zatrzymują ciepło.

Rolety wewnętrzne

Rolety tego typu są najczęściej wybierane, znajdują się w większości mieszkań, domów i biur. Są łatwo dostępne, ponieważ mają przystępną ceną, łatwo je kupić w niemal każdym markecie budowlanym czy sklepie z wyposażeniem do domu. Rolety wewnętrzne mają wiele typów. Na rynku są klasyczne rolety materiałowe, plisy, rolety rzymskie, plisowane, rolety dzień i noc. Obecnie najczęściej wybierane są rolety dzień noc. Jest to system oparty na dwóch pasmach materiału, które poruszają się względem siebie. Tego typu rolety pozwalają na swobodną regulację stopnia zaciemnienia mieszkania. W biurach i lokalach użyteczności publicznej często stosowane są rolety rzymskie lub plisy. Chronią pomieszczenie przed nadmiarem słońca, a jednocześnie zapewniają widok na to, co dzieje się za oknem.

Cechy rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne mogą występować w różnych kolorach, są wykonane z materiałów różnej grubości i różnego typu.

W zależności od potrzeb można wybrać wersję mniej lub bardziej zaciemniająca okno. W sklepach są do nabycia rolety, które zapewniają niemal 100% zaciemnienia. Najczęściej produkowane są z tekstyliów, choć spotyka się również rolety bambusowe, a nawet papierowe. Rolety mogą być jednobarwne, w kwiatki, wzory geometryczne lub dziecięce. Można również zamówić rolety z dowolnie wybraną grafiką.

Ważnym aspektem jest sposób montażu rolet. W przypadku, gdy mieszkanie jest wynajmowane i nie można naruszyć powierzchni okna, można zastosowywać bezinwazyjny montaż rolet. Rolety mogą być również montowane na kołki, haczyki, klej lub taśmą dwustronną. Do każdego okna można wybrać najlepsze mocowanie. Rolety są sterowane ręcznie, za pomocą sznurka lub koralików, które umieszczone są w bocznej części.

Kupując rolety, warto również zwrócić uwagę na ich konstrukcje. Dostępne są rolety zwijane, wolnowiszące (ekranowe) lub kasetowe. Rolety wolnowiszące są przymocowane do okna tylko w górnej części, dołem luźno zwisają. Ich wadą jest to, że po otwarciu okna, poruszają się.  Rolety kasetowe przylegają do okna, ale ich zamontowanie wymaga ingerencji w ramę okna. W przypadku, gdy w pomieszczeniu panuje wilgoć i jest słaba wentylacja, może zbierać się na nich grzyb.

Gdzie kupić rolety?

Rolety można kupić w każdym markecie budowlanym, często są również dostępne w supermarketach oraz sklepach z wyposażeniem do domu.  W takim miejscach można kupić rolety do typowych okien, o standardowych wymiarach. Istnieją również specjalistyczne firmy, które zajmują się produkcją i montażem rolet. Sprawdzą się w przypadku, gdy potrzebna jest roleta o nietypowym wymiarze. Zaletą korzystania z firmy specjalizującej się w produkcji rolet, jest możliwość skorzystania z usługi montażu, która zazwyczaj wliczona jest w cenę rolety.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne mogą być naokienne, elewacyjne i natynkowe. Rodzaj uzależniony jest od umiejscowienia skrzynki, w której znajduje się mechanizm rolet. Najbardziej popularne są rolety elewacyjne, których skrzynki montowane są nad oknem, na elewacji. Podstawową funkcją tego typu rolet jest ochrona przed światłem i nagrzewaniem latem, a zimą chronią okna przed uciekaniem ciepła oraz wiatrem. Rolety zewnętrzne tłumią odgłosy z zewnątrz, dlatego warto je zastosować, mieszkając w pobliżu ulicy czy innych źródeł hałasu. Rolety pełnią również funkcje antywłamaniowe, są sporym utrudnieniem dla włamywacza. Podnoszą również wartość rynkową mieszkania. Rolety zewnętrzne mogą być obsługiwane ręcznie, za pomocą korby lub za pomocą pilota. Mogą być wykonane z tworzywa PCV lub aluminium, występują w szerokiej gamie kolorystyce, dzięki czemu można je dopasować do elewacji domu.

Jak widać, wybór rolet jest bardzo duży. Przed zakupem warto zastanowić się, jaką rolę mają pełnić rolety, w jakim pomieszczeniu będą zamontowane. Rodzaj rolet powinien być dopasowany do pozostałych elementów otoczenia, dzięki temu całość będzie się idealnie komponować.