Dentysta dziecięcy

Dlaczego warto regularnie odwiedzać dentystę dziecięcego? Dentysta dziecięcy to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu nieprawidłowościom zębowym u dzieci. Stomatolodzy dziecięcy przyjmują pacjentów w wieku poniżej 18 lat. Rosnące urządzenia szczękowo-twarzowe mają swoje ważne cechy, w których ten specjalista przoduje.

Jak leczy się zęby dziecka i czy powstaje zgryz, dentysta odpowie na to pytanie. Ponadto dostarcza rodzicom wskazówek, jak dbać o zęby swoich dzieci, ponieważ higiena i profilaktyka chorób w obszarze zębów i dziąseł jest niezbędna dla zdrowego i harmonijnego rozwoju dzieci.

Czym zajmuje się dentysta dziecięcy?

Regularnie sprawdza stan swoich zębów, pierwsze należy wykonać w pierwszym roku życia: lekarz oceni dojrzałość zębów, czy zgryz jest prawidłowy, szybkość i kolejność ząbkowania, stan wędzidełek zębów , dziąsła, błony śluzowe i mięśnie. Dzisiejsza stomatologia dziecięca jest inna. Dzieci potrzebują specjalnego podejścia. W pracy dentysty dziecięcego umiejętność dogadywania się z dziećmi jest nie tylko ważnym, ale i niezbędnym elementem, bez którego nie sposób zdobyć jego zaufania. Swobodna atmosfera gabinetu dentystycznego zapewnia dzieciom dobrą opiekę stomatologiczną, co oznacza, że ​​będą chętnie myć zęby i regularnie odwiedzać lekarza.

Co dentysta robi dla dziecka?

  • Przewodzi w zapobieganiu chorobom i opowiada o cechach higieny jamy ustnej
  • Wyeliminuj wady rozwojowe
  • Leczenie zębów (kamień, próchnica, zapalenie miazgi itp.) oraz schorzeń błon śluzowych
  • Odbudowa zębów po kontuzji
  • Wykonuje bezbolesne ekstrakcje zębów
  • Kiedy powinienem zgłosić się do dentysty dziecięcego?
  • Dlaczego warto regularnie odwiedzać dentystę dziecięcego?
Dentysta dziecięcy

Dentysta dziecięcy

W stomatologii dziecięcej konsultacja lekarska jest wymagana na każdym etapie rozwoju: zaburzenia wzrostu zębów często pojawiają się niezauważalnie, ale pozostawiają ślad w wieku dorosłym. Po raz pierwszy dziecko musi pojawić się w wieku 6-7 miesięcy, kiedy zęby dziecka zaczynają się wyrzynać. Jeśli pojawią się białe plamy, szkliwo staje się porowate, a zęby szybko się niszczą. Dlatego w wieku 2-3 lat konieczna jest wizyta u dentysty. Próchnica zębów mlecznych może i powinna być leczona. Wczesne usuwanie zębów mlecznych może prowadzić do przemieszczenia uzębienia i powstania nieprawidłowego zgryzu. Jeśli jednak konieczna jest rozbiórka, należy to zrobić w sposób minimalizujący to ryzyko.

Stomatolog dziecięcy może zdiagnozować wadę zgryzu u dziecka. Ta nieprawidłowość występuje u ponad połowy dzieci i ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu stworzenia pięknych, równych zębów. W wieku 6-10 lat warto zwrócić uwagę na początek wymiany zębów. Pierwszy ząb stały jest bardzo wrażliwy. Niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu pomalowania ich farbą fluorkową, która zapobiega wczesnej próchnicy, przecież te zęby pozostają do końca życia. Oczywiście, jeśli Twoje dziecko ma ostry ból zęba lub uraz zęba, musisz od razu zabrać dziecko do dentysty.

Dlaczego nie można ignorować regularnych wizyt u dentysty dziecięcego?

Próchnica zębów może prowadzić do ekstrakcji zęba lub przedwczesnej utraty z negatywnymi konsekwencjami:

  • nieprawidłowa formacja szczęki
  • deficyt mowy
  • choroba przewodu pokarmowego
  • zmniejszona odporność organizmu

Może to być spowodowane tym, że podstawa zęba stałego znajduje się blisko korzenia mlecznego. Zapalenie z mleka może szybko przenieść się na zęby stałe, więc uszkodzone zęby mogą rosnąć lub wcale. Dzieci w każdym wieku są łatwe do oceny, dlatego mogą obawiać się braków w uzębieniu, nierównego wzrostu lub wad mowy.

Kiedy idzie się do dentysty dziecięcego?

Dawniej wizytom dzieci u dentysty zawsze towarzyszył strach i łzy. Obecnie zapobiegają temu skuteczne środki znieczulające. Unikanie leczenia stomatologicznego w młodym wieku nie jest dobrym rozwiązaniem: aby w naturalny sposób zastąpić zęby mleczne zębami stałymi w odpowiednim czasie i bezboleśnie, ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać i regularnie odwiedzać dentystę dziecięcego. Eksperci stworzą wszelkie warunki, aby dziecko na zakończenie wizyty miało zdrowy uśmiech.

Konsultacje stomatologiczne prowadzone są w miłej i swobodnej atmosferze. Lekarz rozmawia z dzieckiem i rodzicem i dopiero po wstępnym przygotowaniu poprosi dziecko o otwarcie ust i przeprowadzenie badania. Spokojna rozmowa pomaga leczyć dzieci bez strachu, chętnie i z zainteresowaniem. Dentyści właściwie oceniają strategie i strategie dbania o zęby dziecka i pomagają dobrać znieczulenie w trakcie leczenia, stosując najskuteczniejsze i najdelikatniejsze leki.

W wielu klinikach wśród stomatologów dziecięcych znajdują się ortodonci, którzy specjalizują się w problemach zgryzowych (zaburzony kontakt zębów) i szczękowo-twarzowych, a także przeprowadzają operacje (chirurgia plastyczna wędzidełka języka, wędzidełka wargi górnej, przedsionka jamy ustnej) oraz usuwanie zębów Co tydzień chory chirurg . Trzonowce i trzonowce, w tym wskazania ortodontyczne.