Dyski SSD – dlaczego opłaca się je kupować?

Dyski SSD z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Mowa tutaj zarówno o dyskach przenośnych i zewnętrznych. Każdy, kto przesiada się z komputera z dyskiem HDD na dysk SSD od razu może poczuć różnicę. Niewiarygodnie duża prędkość, brak zacinania się, wielka wydajność i funkcjonalność – te wszystkie atuty są wręcz nie do przecenienia. Oto wszechstronny poradnik, w którym tłumaczymy, dlaczego opłaca się zainwestować w dyski SSD. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Zewnętrzny dysk SSD – dlaczego warto go zastosować?

Mimo tego, iż tradycyjne dyski talerzowe, czyli dyski HDD w dalszym ciągu cieszą się największą popularnością, to cały czas tracą ją na rzecz nowoczesnych, w pełni funkcjonalnych i wydajnych dysków SSD. Gwarantują one bezpieczniejsze oraz szybsze działanie całego systemu operacyjnego. Z czego wynika tak dobre działanie dysków SSD? Jest ono uwarunkowane tym, że dyski SSD są zbudowane na pamięci flash. Z kolei dyski HDD mają sporo części ruchomych, a dyski SSD nie mają ich w ogóle. Dysk HDD z powodu swojej budowy bardzo łatwo może ulec uszkodzeniu, zaś dysk SSD wprost przeciwnie. Rozmaite wibracje czy uderzenia w przypadku dysku HDD mogą spowodować, że odczytywanie i zapisywanie danych będzie mocno utrudnione. Może dojść do ogromnych uszkodzeń w całej konstrukcji całego uszkodzenia.  Wiele osób podkreśla, że zdecydowanie najistotniejszą zaletą dysków przenośnych SSD oraz zewnętrznych jest niewiarygodna, ogromna prędkość zapisywania i odczytywania danych. Pod tym względem nie mają one sobie równych. Zapewniają one swoim użytkownikom wielki skok jakościowy – można go zauważyć już po kilku minutach używania laptopa. Obsługa systemu operacyjnego z dyskiem SSD jest znacznie wygodniejsza i prostsza niż kiedykolwiek w przeszłości. Ogromną zaletą dysków SSD jest także fakt, iż działają one praktycznie bez głosu oraz jednocześnie pobierają bardzo niewielką ilość energii. Dyski SSD są również bardzo odporne na rozmaite wahania temperatur. 

Pojemność dysku SSD – na co zwrócić uwagę?

Pojemność to jeden z najważniejszych elementów, który zawsze należy brać pod uwagę podczas wybierania najlepszego dysku SSD. Warto wiedzieć, że pojemność zawsze powinna być dobierana w taki sposób, aby uwzględniała to, jak będziemy danego dysku SSD używali w przyszłości. W sytuacji, gdy dany dysk SSD będzie nam służył przede wszystkim do przenoszenia standardowych plików, takich jak grafiki, filmiki czy dokumentu, to pojemność 256 GB w zupełności powinna nam wystarczyć. Za tego typu dyski zapłacimy minimum 250 złotych. Wspomniany rodzaj dysków niezwykle często wykorzystywany jest jako przenośny magazyn, w których przechowywane są nasze najważniejsze kopie zapasowe. Sporo osób używa ich także jako urządzeń stanowiących powiększenie standardowej powierzchni dyskowej danego laptopa bądź komputera. W takich sytuacjach wszyscy eksperci zalecają, aby kupować dyski SSD zewnętrzne i wewnętrzne o większych pojemnościach. Warto wiedzieć, że liczba pojemności dysków SSD jest naprawdę duża – możemy bowiem zaopatrywać się w dyski SSD o pojemności 120, 256 GB, 500, 1 TB czy nawet 2 TB. Do wyboru, do koloru!

Jak wybrać najlepszy dysk SSD – doradzamy!

Jak wybrać najlepszy dysk SSD spośród tysięcy ofert w różnych sklepach? To pytanie zadaje sobie sporo osób, które chciałyby zmienić swój stary dysk talerzowy HDD na nowoczesny dysk SSD. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kryteria zakupu pod tym względem są bardzo proste. Im dysk SSD będzie nowszy, tym lepiej. Uwarunkowane jest to tym, że przesył danych będzie znacznie szybszy. W których rodzajach dysków SSD przesył danych będzie najlepszy? Najlepszy przesył danych w dysku SSD będzie wtedy, gdy będzie on wyposażony w standard USB C. Istotną wadą tych urządzeń jest jednak ich cena – modele o pojemności 120 GB mogą kosztować w niektórych przypadkach nawet 500 złotych! Bardzo dobre parametry pracy posiadają dyski wyposażone w standard USB 3.1 oraz 3.0, jednocześnie są one dwa razy tańsze od tych obsługujących USB C. Decyzja należy zatem do nas – jeśli zależy nam na niższej cenie, warto sięgnąć po dyski SSD w standardzie USB 3.1 bądź 3.0. 

Weryfikacja możliwych zastosowań dysków to priorytet!

Na rynku można obecnie zakupić bardzo wiele modeli uniwersalnych dysków SSD, jednak mimo wszystko przed zakupem jakiegokolwiek dysku SSD warto sprawdzić, czy kupowany przez nas dysk będzie mógł być podpinany do innych urządzeń niż komputery. O co chodzi? Chodzi tutaj przede wszystkim o konsole. Gry zajmują naprawdę dużo miejsca, dlatego podstawowy dysk podpięty do konsoli często może okazywać się niewystarczający. W takim przypadku dyski SSD przenośne i zewnętrzne sprawdzą się naprawdę rewelacyjnie! 

Dyski SSD – opłaca się czy nie?

Sporo właścicieli laptopów i komputerów, czy zakup urządzenia z dyskiem SSD naprawdę się opłaca, skoro na rynku jest tak wiele urządzeń z dyskami HDD. Warto wiedzieć, że jeżeli zależy nam na jak najszybszym przesyłaniu oraz odczytywaniu danych, naszym wyborem powinny być dyski SSD, ponieważ pod tym względem są bezkonkurencyjne.