Chyba każdy przyzna, że technologia oferująca komputer mieszczący się w naszych dłoniach, potrafi zaoferować zadziwiające możliwości. Jest to narzędzie, które w niezwykły sposób odmieniło i ułatwiło życie wielu osobom. Niestety najnowsze badania wykazują w jak dramatyczny sposób smartfony zaczynają rozpraszać naszą uwagę.
Urządzenie godne pochwały, czy też źródło dysocjacji ze społeczeństwem?
Nasze smartfony niewątpliwie zasługują na wdzięczność z uwagi na ogromne ułatwienie komunikacji międzyludzkiej na całym świecie. Dzięki nim możemy zobaczyć się z rodziną i przyjaciółmi w każdym miejscu, o każdej porze dnia i nocy bez względu na to, jak daleko się od siebie znajdziemy. Możemy skorzystać z internetu i zasięgnąć niezbędnych nam informacji, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Niestety to samo urządzenie stało się źródłem nieustannego rozpraszania uwagi w naszych życiach. Zwróćmy uwagę na to, jak bardzo gadżet w postaci smartfona odmienił nasze budowanie relacji. Bardzo często podczas spotkań ze znajomymi nie jesteśmy w stanie w pełni skupić się na aktualnych aktywnościach.
Nawet jeżeli świadomie tego nie zauważamy, prawdopodobnie większość z nas doświadczyła tego we własnym życiu. Codziennością stało się wyciągnięcie swojego telefonu komórkowego podczas spotkań w barze, czy też gry w kręgle w celu zrobienia kilku zdjęć upamiętniających na facebooka. Zamiast zapomnieć na ten czas o internetowym świecie wielu ludzi ma w zwyczaju regularnie wyciągać telefon z kieszeni w celu kontrolowania statusu swoich zdjęć na facebook’u lub sprawdzania aktualnych komentarzy.
W ciągu ostatnich 10 lat smartfony zrewolucjonizowały nasze życia w sposób znacznie wykraczający poza sposób, w jaki się ze sobą komunikujemy. Poza dzwonieniem, korzystaniem z smsów, maili, więcej niż 2 biliony ludzi na świecie używają tego urządzenia w celu nawigacji podczas podróży, zamawiania biletów i miejsc noclegowych, porównywania cen na różnych od siebie portalach handlowych, czytają niuanse związane z ich regionem, grają w gry i oczywiście upamiętniają swoje życie za pośrednictwem social mediów.
Wszelkie benefity oferowane nam przez smartfony mają jednak swoją cenę zwrotną. Jest nią odciśnięcie piętna na naszych życiach poprzez zmiany w sposobie myślenia doprowadzające do odmienienia interakcji międzyludzkich. Naukowcy tak naprawdę dopiero rozpoczynają badania związane z tymi fenomenami. Okazuje się jednak, że wielu ludzi coraz częściej odcina się od realnego świata, ponieważ na wyciągnięcie dłoni ma możliwość skorzystania ze wszystkich udogodnień oferowanych przez rozbudowany świat wirtualny.
Czy smartfony mogą być niebezpieczeństwem?
Badacze obawiają się, że uzależnienie od smartfonów w dzisiejszych czasach może doprowadzić młodych ludzi do otępienia ich umiejętności z analizowanie i rozumieniem tekstu. Miałoby to niezwykle krytyczny skutek w stosunku do ich spójnego myślenia.
Testy, które miałyby potwierdzić tę tezę zostały przeprowadzone przez psycholożkę Anne Mangen na uniwersytecie Stavanger w Norwegii. Celem tego eksperymentu podzielono uczniów na dwie grupy liczące 36 osób. Jedna grupa otrzymała tekst w wersji fizycznej, wydrukowany na papierze. Druga grupa zaś otrzymała ten sam tekst w postaci pliku pdf do wyświetlenia na swoim smartfonie. Nie będzie chyba żadnym zaskoczeniem dla większości ludzi, jeżeli potwierdzimy tylko, że grupa korzystająca z fizycznej wersji dokumentu znacznie lepiej zrozumiała treść i w szybszy sposób była skłonna do samodzielnej interpretacji.
Nasze smartfony mogą rozpraszać nas na różne sposoby podczas odmiennych od siebie czynności. Doskonałym przykładem jest korzystanie z telefonu w trakcie posiłków, co w dzisiejszych czasach stało się dość typową czynnością. O ile smartfon leżący obok talerza z jedzeniem nie przeszkodzi nam w skonsumowaniu pokarmu, może okazać się, że zmniejszy on naszą przyjemność i ekscytację wynikającą z zaspokojenia głodu i pragnienia.
Co więcej, nasza kompulsywność społeczna związana z korzystaniem ze smartfonów z czasem staje się coraz gorsza i bardziej intensywna. Według statystyk gromadzonych na urządzeniach od 2016 do 2018 roku liczba dziennych odblokowań smartfona zwiększyła się z 56 do 73 razy w ciągu dnia.
Możemy z tego wywnioskować, że przeciętny użytkownik telefonu komórkowego najprawdopodobniej spędza więcej czasu na przypadkowym korzystaniu z niego, aniżeli mu się rzeczywiście wydaje.
Czy powinniśmy przeciwdziałać takim zachowaniom? Cóż, wprawdzie kompulsywne wpatrywanie się w ekran telefonu, gdy nie potrzebujemy nawet skorzystać z żadnej z jego funkcji, czy też nieustanne kontrolowanie liczby przypływających na nasz profil polubień w mediach społecznościowych może nie prowadzić do niczego dobrego. Jednak nie zapominajmy o różnorodnych aplikacjach, które ułatwiają nam w życiu codzienne zadania czy to w pracy, czy domu. Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem na korzystanie ze smartfona w dzisiejszych czasach jest używanie go w sposób świadomy i uważny w zgodzie z naszym rozsądkiem.