Jaka jest konstrukcja dachu?

Jaka jest konstrukcja dachu? Dach jest wierzchołkiem korpusu głównego i zakończeniem fazy zamkniętej powłoki. Budowa dachu to złożony, wieloetapowy proces. Aby go stworzyć, będziesz potrzebować odpowiedniej tarcicy budowlanej, więźb dachowych, poszycia i dachówki. Na koniec należy wykonać wykończenie w postaci okien lub rynien. Jak wygląda cały proces? To jest jego etap.

Budowa dachu – Faza 1, Projekt budowlany

Podstawą każdej pracy budowlanej jest projekt. Projekt obejmuje dach i cały budynek, zawiera informacje o kształcie konstrukcji, położeniu okien, charakterze skarp i krokwi. Na tym etapie określany jest również rodzaj pokrycia dachu zewnętrznego. Precyzyjny projekt pozwala określić zapotrzebowanie na materiały budowlane.
Na początku zazwyczaj wystarczający jest rodzaj drewna potrzebnego do wykonania wiązara, w tym:
– łaty ścienne (zwane również wiązarami lub wiązarami) – główny element konstrukcji nośnej dachu, który podtrzymuje krokwie,
– krokwie – grube belki skośne podtrzymujące konstrukcję dachu,
– listewki – długie listwy mocowane do krokwi,
– Listwy kontrujące – Płyty o mniejszym przekroju niż listwy, montowane pionowo.

Budowa dachu – 2 etap, montaż wiązarów dachowych

Jaka jest konstrukcja dachu?

Jaka jest konstrukcja dachu?

Istnieje kilka rodzajów wiązarów dachowych (np. wiązary kratowe). Za wdrożenie odpowiadają eksperci. Pierwszym etapem wznoszenia krokwi jest montaż listew ściennych, najczęściej na ścianach bocznych na ostatnim poziomie budynku, za pomocą kołków wbijanych głęboko w ścianę. Następnym krokiem jest montaż krokwi. Ich rozmieszczenie zależy od rodzaju dachu. Najprostszy jest dach dwuspadowy. Krokwie o odpowiedniej długości są następnie montowane na przeciwległych ścianach domu i mocowane do szczytu dachu pod kątem określonym w projekcie. Są one następnie łączone i sklejane za pomocą specjalnych prefabrykowanych elementów stalowych – zazwyczaj mocnych śrub. Konstrukcję można w prosty sposób dodatkowo wzmocnić.

Konstrukcja dachu – Etap 3, Folia lub Szalunek

Więźby dachowe należy zabezpieczyć folią, zwaną folią. Dzięki temu można zapewnić wodoszczelność i szczelność konstrukcji. Folie muszą spełniać odpowiednie normy i występują w dwóch rodzajach: wysokiej i niskiej przepuszczalności, które różnią się przepuszczalnością pary. Folie układane są na zakładkę, dzięki czemu woda będzie wypływać. Folię montuje się za pomocą zszywek lub gwoździ. Alternatywą dla folii jest szablon, czyli pokrycie konstrukcji ściśle przylegającymi płytami. Jednak to rozwiązanie jest stosowane znacznie rzadziej.

Budowa dachu – Faza 4, czyli łacina

Pierwszym etapem obróbki na tokarce jest zamocowanie listew kontrujących, odpowiednio długich desek montowanych na krokwiach zabezpieczonych folią. Listwy kontrujące należy przymocować do sekcji kalenicy (szczyt dachu), aby stworzyć wentylowaną przestrzeń. Następnie wykonaj prawidłowy montaż listew, czyli dłuższych desek montowanych z boku na krokwiach.

Budowa dachu – Faza 5, czyli montaż rynien, obróbki nadrynnowej, okapów i okien

Na tym etapie montowane są wszystkie dodatkowe elementy. W konstrukcji dachu montowane są pierwsze okna. Następnie zainstaluj rynny i pasy rynnowe, aby zapewnić prawidłowe odprowadzanie wody z dachu. Później zamontowano okapy dachu, aby zapobiec przedostawaniu się ptaków i innych zwierząt na dach. W przypadku dachów o więcej niż dwóch spadkach konieczne jest zamontowanie kosza.

Konstrukcja dachu – Etap 6, Układanie Pokryć Dachowych

Po zamontowaniu listew dekarz układa zewnętrzną warstwę dachu. Zwykle beton lub dachówka, blachodachówka lub blacha falista. Pracę rozpoczynamy od rozłożenia rzędu i odpowiedniego dopasowania ich spinek do dachu. Po ustaleniu, ile płytek potrzebujesz w każdym rzędzie, zacznij od prawej strony i wkręć je. Dachówki układa się zawsze od prawej do lewej.

Konstrukcja dachu – Faza 7, Izolacja poddasza

Ostatnim etapem jest ocieplenie poddasza, które następuje po wykonaniu konstrukcji dachu. Wełna mineralna jest często używana do izolacji i jest dostępna w różnych grubościach (od 5 do 30 cm). Najlepsza izolacja wymaga co najmniej 25 cm grubości. Wełna jest mocowana bezpośrednio między krokwiami. Częstym błędem popełnianym na tym etapie prac jest stosowanie jednej warstwy jako szerokości jednej krokwi. W efekcie wzrastają straty ciepła i rosną koszty ogrzewania domu, co ma duży wpływ na budżet domowy. Po etapie montażu flizeliny załóż folię paroizolacyjną. Tak przygotowane powierzchnie można pokryć kolejną warstwą, najczęściej płytą gipsowo-kartonową. Płyty gipsowo-kartonowe zapewniają równą, gładką powierzchnię, którą można w pełni malować. To kończy proces budowy dachu.