Jak uszyć plecak worek z okrągłym dnem?

Moda to stale zmieniający się temat, który obejmuje zarówno styl ubierania się, jak również wykorzystania różnorakich dodatków. Jednym z takich akcesoriów, który uzupełnia pełną kreację, a także pełni funkcję użytkową jest torebka, plecak lub inny tobołek.  Uwagę projektantów oraz producentów, a co za tym idzie samych klientów, w ostatnich czasach przyciągają szczególnie worki na plecy. Jak wygląda tego rodzaju przedmiot? Czym się charakteryzuje? Jak uszyć plecak worek z okrągłym dnem? Które materiały idealnie najadą się na tego rodzaju plecak? 

Cechy szczególne i zastosowanie worka na plecy

Modne i lubiane plecaczki to przede wszystkim wielka funkcjonalność i wygoda użytkowania. Wykorzystywane są one na wielu płaszczyznach. Po pierwsze są pojemne, po drugie wygodne, a po trzecie dopełnią niemalże każdą kreację. Ich cechą szczególną jest przede wszystkim prostota wykonania. Konstrukcja standardowego worka składa się tak naprawdę z dwóch najważniejszych elementów. Są nimi: materiał ograniczający powierzchnię plecaka oraz tworzywo, z którego wykonane są tzw. uszy. Bardziej wymyślne produkty wzbogacone są o dodatkowe kieszonki, klapki do zamykania czy usztywniane okrągłe dno. Tego rodzaju worki idealnie sprawdzają się niemalże w każdej sytuacji. Mogą być wykorzystane jako plecak do szkoły, na uczelnię, torba na siłownię, wyjście na miasto czy plażę. 

Jak uszyć plecak worek z okrągłym dnem? Jakie narzędzia potrzebne będą do stworzenia idealnego tobołka?

Stworzenie własnego worka krok po kroku

Choć nabycie tego rodzaju torby, obecnie nie jest trudne, a producenci dbają o jakość i mnogość produktów, to wiele ludzi decyduje się stworzyć ten gadżet samemu. Dzięki temu można dopasować produkt do własnych potrzeb i oczekiwań. Wykorzystać ulubione materiały, kolorystykę oraz wzornictwo. Ponadto własnoręcznie stworzony artykuł będzie oryginalny i niepowtarzalny. Jak wiadomo jest to wielka zaleta każdej kreacji. Uszycie worka na plecy jest czynnością prostą i przyjemną. Jak się do tego zabrać? Jak uszyć plecak worek z okrągłym dnem? Jak stworzyć dodatkowe elementy?

Wykonanie podstawowej wersji plecaczka

Aby stworzyć własny worek należy przygotować kilka narzędzi i akcesoriów krawieckich. Do wykonania prostego plecaka potrzebne są:

  • materiał na przednią oraz tylną część tobołka, 
  • sznurek, 
  • nici – dopasowane do rodzaju materiału oraz jego kolorystyki, 
  • nożyczki, 
  • maszyna do szycia, itp. 

Prace warto zacząć od zszycia dwóch boków oraz krawędzi wzdłuż prostej dna. W prawym i lewym dolnym rogu wykroić niewielkie otwory, które będą służyły do potrzymania uszu – obszyć je. W górnej, otwartej części materiału utworzyć tunel na sznurek. Ważnym elementem jest przełożenie sznurka. Pierwszy jego kawałek należy umieścić zarówno w przednim, jak i tylnym tunelu, następnie zawiązując go w lewym dolnym oczku. Czynność należy powtórzyć, zakładając prawe ucho. 

Tak wykonany plecak można wzbogacić o dodatkowe elementy. Jak uszyć worek z okrągłym dnem i kieszeniami?

Wykonanie worka żeglarskiego

Podstawową wersję plecaka można ulepszyć. Znane i popularne worki z okrągłym dnem, nazywane również żeglarskimi, pomieszczą większą ilość pakunku, a także dodadzą wyjątkowego charakteru. Czy wykonanie tego rodzaju przedmiotu jest trudne? Jak uszyć plecak z usztywnianym dnem?

Aby wykonać worek należy przygotować:

  • tkaninę na przednią i tylną cześć, 
  • materiał na dno plecaka – najlepiej skórzany lub inne wytrzymałe tworzywo,
  • zaciskowe koła wykonane z metalu lub plastiku – 8 sztuk, 
  • długi pleciony sznurek – około 1,5 metra,  
  • metalowy uchwyt do przytrzymania ucha, 
  • nożyczki, nici, maszyna do szycia, 
  • prawidłowo przygotowany wykrój, itp.


Szycie funkcjonalnego oraz modnego worka z okrągłym dnem należy podzielić na kilka faz. Pierwszą z nich jest przygotowanie wykroju, który można stworzyć własnoręcznie lub odnaleźć w sieci. Kolejnym krokiem jest wycięcie odpowiednich elementów materiału z wykroju – zarówno ścian bocznych, jak i okrągłego dna. W górnej części tkaniny wycinamy otwory, w których następnie umieścimy okrągłe zaciski. Kolejnym etapem jest zszycie bocznych krawędzi plecaka – na lewo, a następnie przewrócenie materiału na docelową stronę. Po wykonaniu tej czynności należy wszyć niewielkie ucho, które przytrzyma sznurki. W tym celu warto przygotować obszyty niewielki prostokąt oraz przełożyć go przez metalowy uchwyt. Materiał zgiąć w pół, a końcówki przytwierdzić do tylnej części worka. 

Kolejną, ważną fazą jest stworzenie solidnego dna. Odwrócony na lewo, skórzany materiał łączymy ze sobą. Elementy dna – 3 części, powinny być trwale ze sobą połączone. Po wykonaniu tej czynności powinny tworzyć tzw. koszyczek. Tak przygotowane dno należy połączyć z tkaniną tworzącą ściany worka żeglarskiego. Długi, pleciony sznurek trzeba umieścić w przygotowanych otworach, przeciągając go do metalowego uchwytu – mocno związać. Tak wykonany worek gotowy jest do użycia.

Do gotowego projektu można również doszyć inne dodatki – kieszenie, ozdobne naszywki, itp. Worek można wzbogacić o podszewkę, która uchroni znajdujące się w środku przedmioty przed przemoknięciem czy zniszczeniem. Sam plecak będzie trwalszy.