Okładzina ścienna jako skuteczne zabezpieczenie ścian

Okładzina ścienna jako skuteczne zabezpieczenie ścian – działowe znajdziemy w niemal każdym mieszkaniu czy domu. Możemy wykończyć je na różne sposoby – producenci mają w tej kwestii wiele pomysłów i inspiracji. W sklepach znajdziemy więc różnego rodzaju farby oraz tapety, lecz coraz większą popularnością cieszą się okładziny ścienne. Dzięki nim możemy nie tylko odpowiednio upiększyć, ale również zabezpieczyć nasze ściany. 

Czym dokładnie jest okładzina ścienna?

Surowe ściany nie prezentują się we wnętrzach zbyt efektownie. Nic więc dziwnego, że chcemy coś na nie położyć, aby wyglądały znacznie lepiej. Do wyboru mamy mnóstwo opcji – różnorodne farby czy tapety, które możemy dopasować do charakteru naszych wnętrz. Dużą popularnością cieszy się również okładzina ścienna. Czym dokładnie jest? Otóż najprościej rzecz ujmując, jest to dodatkowy materiał, który położymy na ścianie. Okładzina ścienna może przyjmować formę płytek ceramicznych, kamiennych, cegłopodobnych czy wykładziny montazwykladzin24.pl PCV. Wiele zależy tutaj od naszych własnych preferencji oraz upodobań. Inwestorzy najchętniej wybierają płytki, które wydają się być najpraktyczniejszym rozwiązaniem. Ich dużą zaletą jest fakt, że nadają się do niemal każdego pomieszczenia. Świetnie sprawdzają się zarówno w pokojach, jak i w łazienkach czy w kuchniach. Wszystko dlatego, że są odporne na wilgoć oraz na działanie innych, niekorzystnych czynników zewnętrznych. Płytki doczyścimy bez większego problemu, zatem nie musimy przejmować się kwestią ich utrzymania. 

Jakie rodzaje płytek warto wybierać?

Płytki pozwalają nam odpowiednio zabezpieczyć ściany, dzięki czemu są one odporne na działanie czynników szkodliwych. W sklepach mamy obecnie bardzo duży wybór różnego typu rozwiązań, począwszy od płytek ceramicznych, przez płytki kamienne, na płytkach cegłopodobnych kończąc. Pozostaje pytanie, na jakie właściwie powinniśmy się zdecydować? Otóż wiele zależy tutaj od tego, jak chcielibyśmy wykończyć nasze wnętrza. Płytki cegłopodobne idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których króluje styl industrialny. Świetnie wyglądają również przy kominkach. Tymczasem płytki kamienne uważane są powszechnie za luksusowe rozwiązanie, którego cena jest stosunkowo wysoka.

Rzeczywiście, w większości przypadków musimy liczyć się z wyższymi kosztami, jednak wiele zależy też od tego, jaki dokładnie kamień wybierzemy. Najlepszymi właściwościami cechuje się marmur, dobrze sprawdza się także granit. Jeśli chcemy postawić na nieco bardziej budżetową opcję, zdecydujmy się na trwawertyny, piaskowce, bazalty. Płytki ceramiczne to wciąż najchętniej wybierane przez właścicieli mieszkań okładziny, jednak ich popularność nieco zmalała w ostatnim czasie. Wynika to z faktu, iż są one stosunkowo tanie, jednak znajdziemy je w niemal każdym mieszkaniu. Tymczasem obecnie zależy nam na tym, aby nieco się wyróżnić, a jednocześnie zainwestować w innego typu okładziny ścienne.

Okładzina ścienna PCV – czy warto się na nią zdecydować?

Okładzina ścienna jako skuteczne zabezpieczenie ścian

Okładzina ścienna jako skuteczne zabezpieczenie ścian

Płytki jako okładzina ścienna to jeden z najczęstszych wyborów, jednak do dyspozycji mamy również okładzinę ścienną PCV. Czy warto się na nią zdecydować? Wykonana jest z twardej folii PCV i może pomóc nam osiągnąć w mieszkaniu wymarzony efekt całkiem niskim kosztem. Z powodzeniem będzie bowiem imitowała drewno czy cegłę. Możemy kupić ją w arkuszach, dzięki czemu po wykończeniu wnętrz nie zostaną nam spore zapasy – zwykle dopasowujemy ilość okładziny do powierzchni, jaką chcemy nią wyłożyć.

Pozostaje jednak pytanie o jej jakość i łatwość utrzymania. Okładzina PCV jest stosunkowo trwała, dlatego raz położona, powinna posłużyć nam przez wiele lat. Z drugiej strony, mogą pojawić się pewne problemy w kontekście jej czyszczenia. Musimy bowiem myć ją dokładnie, a jednocześnie nie możemy stosować silnych środków chemicznych, które mogłyby uszkodzić jej strukturę. Niestety, pod tym kątem wybór okładziny PCV nie będzie najlepszy. Nie zapominajmy jednak, że jest to opcja budżetowa, a więc dla osób, które chciałyby uzyskać we wnętrzach określony efekt, a jednocześnie nie posiadają zbyt dużych środków na ten cel.

Inne sposoby na wykończenie ścian

Powyżej wymienione zostały najpopularniejsze rodzaje okładzin ściennych, na które – co do zasady – decydujemy się najchętniej. Niemniej jednak producenci umożliwiają nam też wykończenie ścian na inne sposoby, zarazem odpowiednio je zabezpieczając. Możemy zrobić to płytami z betonu architektonicznego, blachą, cegłą, tapetą albo panelami 3D ewentualnie panelami drewnianymi. Czasami decydujemy się także na boazerię. W przypadku, gdy chcielibyśmy zaznać odrobiny luksusu, możemy wybrać materiały wykonane z corianu. Jest to drogie rozwiązanie, lecz zarazem pozwoli nam ono wyróżnić się na tle innych. Dodatkowo corian jest niezwykle odporny na działanie wysokich temperatur, świetnie radzi sobie też z wilgocią i wodą. Ostateczny wybór zależy więc w dużej mierze od naszych preferencji, ale również od budżetu, jakim dysponujemy. Warto jednak mieć świadomość, że w każdym przypadku znajdziemy optymalne i praktyczne rozwiązanie.