Aranżacja salonu za pomocą tapet ściennych

Najważniejsze w wyborze tapety ścienne do salonu jest to, aby pasowały do stylu wnętrza w mieszkaniu lub domu. Tapeta wygląda ekskluzywnie również w sypialni lub pokoju dziecinnym, nie wykraczając poza aranżację wnętrza mieszkania. Jasny odcień ścian optycznie powiększa pomieszczenie, a neutralne odcienie można łatwo połączyć z kolorem mebli, tkanin i wystroju.

Biała tapeta ścienna

Biała tapeta we wnętrzu salonu wizualnie powiększyć przestrzeń pokoju i stanie się dobrym tłem do jego wypełnienia. Można, więc zastosować wyraźne kontrasty w postaci ciemnej podłogi lub dywanu. Biały kolor ścian we wnętrzu wypełni pomieszczenie powietrzem, można go łączyć z dowolnymi kolorami we wnętrzu. Aby wykluczyć efekt sali szpitalnej, lepiej nie używać białej tapety z białymi meblami.

Szara tapeta ścienna

Szara tapeta ścienna we wnętrzu salonu z płaskorzeźbą pod stiukiem lub w czarno-białym nadruku pasuje do większości kolorów, idealnie podkreślając każdy odcień wnętrza. Lepiej jest wybrać jasne meble do szarego koloru ścian, a podłoga jest ciemniejsza o dwa lub trzy odcienie, taka kombinacja kolorów odświeży pokój.

Beżowa tapeta ścienna

Pokój, zaprojektowany w jasnych kolorach, staje się przestronny, wygodny i jasny. Beżowa tapeta we wnętrzu salonu wygląda elegancko i jednocześnie spokojnie, dobrze komponuje się z naturalnym drewnem dowolnego koloru. Dobrze łączą się z jasnozielonymi, jasnoniebieskimi, szarymi, czarno-białymi kolorami. Projektanci zalecają wybranie podłogi ciemniejszej niż kolor ścian, co zapewni dodatkowy komfort w pomieszczeniu.

Ciemna tapeta ścienna

Głównym problemem przy wyborze ciemnych tapet jest ryzyko wizualnego zmniejszenia pokoju. Aby wnętrze nie wyglądało ponuro, warto zastosować ciemną tapetę we fragmentach wnętrza salonu, na przykład w części wypoczynkowej lub za telewizorem. Ciemną tapetę można nanieść na ścianę naprzeciwko okna, dzięki czemu pomieszczenie zostanie odświeżone kontrastową kombinacją. Jeśli rozmiar salonu nie jest zbliżony do kwadratu, a jest bardzo wydłużony, można go również zmniejszyć, wklejając przeciwległe ściany ciemną tapetą.

Fioletowa tapeta ścienna

Fioletowe tapety we wnętrzu mają sprzeczny wpływ na psychikę, jest to mieszanka ekscytującej czerwieni i spokojnego niebieskiego. Kolor fioletowy dobrze komponuje się z niebieskim, burgundowym odcieniem czerwieni, bieli, szarości i brązu. Ten kolor najlepiej stosować także fragmentarycznie. Zwrócić uwagę na fioletową tapetę z pozłacanym wzorem, dzięki kontrastowi wnętrze będzie wyglądało korzystnie i elegancko.

Brązowa tapeta ścienna

Brązowe tapety będą wyglądać elegancko w salonie, dzięki wyborowi tapet w różnych odcieniach można zaprojektować cały pokój w kolorze brązowym bez tworzenia zbyt uciążliwego otoczenia. Na przykład można zapewnić płynne przejścia między odcieniami czekolady, kawy, szampana, mleka i beżu. Do wnętrz w stylu klasycznym odpowiednie są tapety z pozłacanym wzorem reliefowym.

Kolorowa tapeta ścienna

Kolorowe tapety w salonie nadadzą wnętrzu nastroju i odświeżą atmosferę. Można użyć dowolnego odcienia, zaczynając od jego wpływu na psychikę, ale ostrożnie wybierać tapetę. Tapety nie powinny być wiodącym elementem pomieszczenia, są tylko dodatkiem do niego.

Czerwona tapeta ścienna

Ekscytujący i agresywny kolor. Jasno czerwona tapeta w salonie jest trudna do zastosowania, ponieważ przyciąga wiele uwagi i jest denerwująca. Kolor zwraca całą uwagę na siebie i zmniejsza przestrzeń. Zaleca się stosowanie czerwonego koloru ścian w odcieniach koralowca, bordo, wina. Kolor czerwony pasuje do szarości, szaroniebieskiego, żółtego i stonowanej zieleni.

Czarna tapeta ścienna

Czarne tapety ścienne mogą kolidować z czystymi jasnymi kolorami: żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym. Aby zapobiec postrzeganiu pokoju, jako ponurego i agresywnego, należy użyć nie więcej niż 1/4 powierzchni ściany w pokoju.

Niebieska tapeta ścienna

Niebieski kolor ścian jest spokojny i relaksujący. Niebieskie tapety w salonie zabierają część naturalnego światła, dlatego zalecane jest stosowanie niebieskich odcieni w połączeniu z jasnymi odcieniami drewna, bieli, szarości, żółci i zieleni.

Zielona tapeta ścienna

Zielony kolor ścian jest idealny do dekoracji pomieszczeń mieszkalnych, kolor wywołuje tylko pozytywne emocje. Zielona tapeta w salonie ma działanie antystresowe. Zaleca się łączenie z brązowym, pomarańczowym, niebieskim, białym i czarnym. Dodanie czerwonych akcentów w formie wystroju doda wyrazistości i świeżości wnętrzu.

Żółta tapeta ścienna

Piękny i jasny kolor w palecie. Żółty kojarzy się z radością i słońcem. Żółta tapeta we wnętrzu salonu idealnie łączy się z bielą, czernią, szarością, zielenią, czerwienią i brązem. Czysty żółty w dużych ilościach może powodować zmęczenie.

Udane połączenie kolorów i faktur między sobą korzystnie zaprezentuje meble i inne elementy wystroju pokoju. Łącząc tapetę, można podzielić salon na strefy, ta technika doda oryginalności projektowi salonu i nada wnętrzu nowoczesny akcent. Istnieją dwa rodzaje kombinacji tapet ściennych w pokoju – układ pionowy i poziomy. Kompozycja pionowa dzieli obszar ściany na dwa lub więcej segmentów.