Pochówek zwierząt – o czym każdy właściciel musi pamiętać

Śmierć zwierzaka, niezależnie od okoliczności, to zawsze olbrzymi cios dla jego właściciela. Niemniej, to właśnie na właścicielu spoczywa obowiązek utylizacji ciała. W błędzie jest ten, kto sądzi, że truchło pupila zakopać można w przydomowym ogródku czy innym dowolnie wybranym miejscu z dala od ludzi! Polskie prawo jasno określa zasady grzebania zwierząt domowych, określanych mianem zwierząt towarzyszących. Pochówek poza wyznaczoną do tego strefą grozi mandatem nawet do 500 złotych. Stosunkowo mała ilość dostępnej przestrzeni sprawia, że coraz liczniejsza grupa właścicieli korzysta z usług krematorium dla zwierząt. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Kto może skremować zwierzaka?

Usługi pogrzebowe dla zwierząt to w naszym kraju stosunkowo młoda branża. Do niedawna zarezerwowana była głównie dla przemysłu. Kremacja była usługą kierowaną przede wszystkim do weterynarzy, producentów drobiu czy trzody chlewnej. Obecnie z tej formy utylizacji mogą korzystać również osoby prywatne. Krematorium dla zwierząt małych znajdziemy w niemal każdym większym mieście. Można w nim spopielić dowolną ilość zwierząt. Przeprowadzenie tego typu usługi nie wymaga okazania zaświadczenia od weterynarza czy innego dokumentu potwierdzającego zgon zwierzaka. Właściciel powinien jedynie zabezpieczyć zwłoki podopiecznego, do czasu przeprowadzenia usługi. Martwego zwierzęcia nie powinno się dotykać bez rękawic ochronnych!

Co zrobić z ciałem domowego pupila po jego uśpieniu?

Kremacja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla zwierzaków, które miały szczęście dokonać żywota z przyczyn naturalnych. Do krematorium dla zwierząt domowych można przekazywać też osobniki, które zostały uśpione. Właściciel ma prawo pozostawienia zwłok zwierzęcia w gabinecie, który to w dalszej kolejności przekaże je odpowiednim służbom. To rozwiązanie ma kilka zalet. Po pierwsze zdejmuje z właściciela obowiązek szukania placówki zajmującą się kremacją zwierząt domowych. Po drugie rozwiązuje problem zabezpieczenia zwłok oraz przewiezienia go do oddziału. Po trzecie pozwala ograniczyć koszt kremacji zwierzaka. Trzeba jednak zauważyć, że gabinety oferują zbiorową kremację zwierząt, czyli raczej nie jest to usługa dla tych, którzy chcą odzyskać prochy podopiecznego i złożyć je na cmentarzu dla zwierząt.

Polecamy również:

Ile kosztuje kremacja domowego zwierzaka?

W przypadku kremacji, jak i wielu innych usług, na koszt składa się wiele czynników. Warto o tym pamiętać i dokładnie zapoznać się z regulaminem czy cennikiem. Istotne jest to, czy decydujemy się dostarczyć zwierzaka sami czy też może skorzystamy z odbioru oferowanego przez krematorium dla zwierząt hodowlanych. Skorzystanie z profesjonalnego transportu to rozwiązanie, które warto przemyśleć nie tylko w przypadku dużych zwierzaków, ale też w okresie letnim, kiedy rozkład ciała postępuje zdecydowanie szybciej. Zamówienie transportu rozwiązuje nierzadko inny problem, a mianowicie przechowywania zwłok pupila. Kolejnym elementem ceny jest sposób kremacji. Istotnym czynnikiem decydującym o cenie ostatecznej usługi jest wielkość i waga zwierzęcia. Ponadto krematoria dla domowych zwierząt umożliwiają utylizację indywidualną i zbiorową. Warto w tym miejscu wspomnieć, że na osobie dostarczającej zwłoki nie spoczywa obowiązek odbioru prochów.

Kto ma obowiązek pochowania zwierzaka?

Polskie prawo dość jasno mówi, że domowego pupila nie można zakopać w ogródku. Obchodzenie tego zakazu, szczególnie w sytuacji kiedy właściwie każdy zwierzak jest w jakiś sposób skatalogowany, chociażby przez fakt posiadania książeczki weterynaryjnej, jest co najmniej bezcelowe. Zniknięcie zwierzaka raczej nie pozostanie niezauważone, stąd dobrze jest mieć zaświadczenie o tym, co stało się z pupilem. Takie zaświadczenie wystawi krematorium dla zwierząt i to bez względu na rodzaj kremacji czy sposób dostarczenia zwierzaka. W przypadku zwierząt bezdomnych czy dzikich obowiązek utylizacji ich ciał leży po stronie gminy. Innym miejscem do którego można zgłosić się z prośbą o pomoc w przypadku zauważenia zwłok zwierzęcia jest miejscowy wydział weterynarza czy schronisko.

Kremacja czy pochówek tradycyjny?

Pochówek tradycyjny z roku na rok traci na popularności. Głównym powodem są niewygody wynikające przede wszystkim z lokalizacją cmentarzy dla zwierząt czyli jedynych miejsc w których zgodnie z prawem można pogrzebać zwierzaka domowego. Pochówek tradycyjny niesie za sobą szereg problemów takich jak transport zwłok, przygotowanie miejsca spoczynku. Dlatego też skorzystanie z usług krematorium dla zwierząt to doskonała alternatywa. Każdy właściciel może odebrać prochy pupila i złożyć je w krypcie. Takie miejsce pochówku można odwiedzać zależnie od potrzeb. Warto też wspomnieć, że w odróżnieniu od prochów ludzkich, prawo polskie w obecnej chwili nie zakazuje przechowywania prochów pupila w domu czy też rozsypania ich np. w przydomowym ogródku. Niemniej w związku z dość dynamicznie postępującymi zmianami w prawie, warto jest zapytać o tę kwestię pracowników krematorium dla domowych zwierzaków.