Lombard – miejsce przyjazne klientom

Lombardy są w Polsce popularne. To miejsca, w których w razie kryzysu domowych finansów, można podratować domowy budżet,  a czasami kupić dobry sprzęt elektronicznych lub biżuterię po cenach zdecydowanie niższych niż w sklepach. Lombardy zyskały popularność i sympatię również dzięki telewizyjnym serialom produkcji polskiej i amerykańskiej.

Czego dowiedział się Polak  o lombardach z seriali?

Polacy lubią seriale, zwłaszcza dokumentalne. Tematyka lombardu przypadała widzom do gustu. Wątki osobiste, czasem drobne sprawy kryminalne, ale przede wszystkim wycena różnych przedmiotów sprawiają, że odbiorcy oglądają produkcje serialowe, których akcja toczy się w lombardzie.  W amerykańskiej wersji wrażenie robi różnorodność  towaru przynoszonego do lombardu: od drobnych pamiątek po samochody i kultowe motocykle.  Profesjonalna wycena dokonywana przez eksperta, który przy okazji opowiada historię danego fantu, uświadamia oglądającym, że w domu mogą mieć bardzo cenne rzeczy i czasem warto sprawdzić, czy dany przedmiot jest oryginalny, czy jest podróbką. Pamiątki po sławnych ludziach, kolekcje, obrazy, książki, zabytkowa broń, biżuteria, meble, elektronika, instrumenty muzyczne, sprzęt medyczny sprzed kilku dziesięcioleci,  zabawki mogą mieć znaczną wartość.

Zobacz także:


Zmiana wizerunku lombardów

Jeszcze kilkanaście lat temu, lombard nie kojarzył się zbyt dobrze – był to raczej półświatek, działalność była prowadzona w miejscach o wątpliwej sławie. Przychodzili tam ludzie, który musieli zastawić coś cennego dla siebie, aby uzyskać pieniądze na przeżycie. Zmuszała ich do tego utrata pracy lub niespodziewany wydatek. Zazwyczaj nie środków na oddanie pożyczki i zastawiona rzecz stawała się własnością lombardu. Ludzki dramat, przez który zyskiwał ktoś inny. Dopiero konkurencja z szybkimi pożyczkami i chwilówkami doprowadziła do poprawy jakości usług. Lombardy stały się miejscami urządzonymi estetycznie, wycena dokonywana jest profesjonalnie, a klient traktowany jest z szacunkiem. Powstały sieci zrzeszające lombardy, które są w stanie konkurować z tanimi pożyczkami i niewielkimi lombardami. Właściciele prowadzący działalność gospodarczą w powyższym zakresie, mają profesjonalne strony internetowe, gdzie prezentują produkty, usługi i swoją historię. Dobrze zorganizowanymi działaniami marketingowymi docierają do szerszej grupy klientów. Sieci lombardowe i prywatni właściciele dbają o jakość nabywanych przedmiotów, nie przyjmują rzeczy uszkodzonych i niedziałających.  Lombard nie jest już graciarnią, w której nieprzyjemnie pachnie, ale profesjonalnym miejscem pożyczkowym lub wymiany towaru.

Zaufanie do lombardów

Pokazanie społeczeństwu jak działa lombard, zaowocowało  zmianą nastawienia do tego miejsca. Wiele dobrego zrobił także internet, który jest  narzędziem do reklamowania  i wyszukiwania usług.  Obecnie lombard to miejsce, w którym można taniej kupić dobry sprzęt elektroniczny, AGD, czy sportowy. Są to rzeczy używane, ale dokładnie sprawdzane, zanim zostaną skierowane do sprzedaży. W lombardach kupują osoby, którym popsuła się jakaś rzecz w najmniej odpowiednim momencie i nie mają aktualnie tak dużej gotówki, aby kupić nową rzecz. Wiedzą, że kupują używany przedmiot, najczęściej bez gwarancji, ale za to dużo taniej. Wychodzą z założenia, że telefon, pralka, czy rower to nie warzywa i świeże być nie muszą. Najważniejsze, że są w dobrym stanie i można z nich jeszcze przez dłuższy czas korzystać.

Wspomaganie ekologii

Produkcja elektroniki, wymienianie sprzętu, np.: telefonu, czy laptopa, tylko dlatego, że pojawił się nowy model z lepszymi funkcjami, negatywnie wpływają na środowisko.  Wyrzucanie elektroniki zanieczyszcza wody gruntowe i glebę. Dlatego, zamiast wyrzucać, lepiej niepotrzebny sprzęt dobrej jakości sprzedać do lombardu. Może jeszcze komuś posłuży. Lombard „przedłuża życie” cennym przedmiotom i dzięki temu chroni środowisko naturalne.  Sprzedając rzecz do lombardu, zyskuje się  pieniądze i przeświadczenie, że ten gest pomaga chronić przyrodę.  

Profesjonalizm i bezpieczeństwo 

Nowoczesne lombardy nie przypominają już obskurnych miejsc, jakie pamiętamy z początku lat 90-tych. Są zlokalizowane w centrach miast, a nawet w galeriach handlowych. To miejsca, do których można przyjść, spokojnie obejrzeć towar, zapytać obsługę o szczegóły, skorzystać z oferty pożyczki pod zastaw. Lombardy inwestują w system monitoringu, przez co są bezpiecznym miejscem dla klienta i pracowników. Kupowanie w lombardzie przestało być powodem do wstydu.

Lombard to dość specyficzne miejsce. Pomimo poprawy jakości usług nie można wykluczyć, że istnieje pewien margines, w którym oszukuje się klientów na wartości przedmiotów i nie dba o stan lokalu, czy pobiera bardzo wysokie odsetki. Dlatego, zanim podpisze się jakąkolwiek umowę, warto poczytać opinie o danym miejscu oraz sprawdzić wartość przedmiotu w kilku miejscach i nawiązać współpracę z lombardem, który zaproponuje najkorzystniejsze warunki.   W większych miastach jest co najmniej po kilka lombardów.  Tylko wybór najlepszego lombardu gwarantuje zadowolenie klienta.